Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hasan Rowhani zatwierdzony jako nowy prezydent Iranu

0
Podziel się

- Rząd będzie pracował nad ocaleniem gospodarki, odnowieniem porozumienia ze światem, obroną interesów narodowych i zniesieniem niesprawiedliwych sankcji - powiedział Hasan Rowhani.

Hasan Rowhani zatwierdzony jako nowy prezydent Iranu
(PAP/EPA)
bEpQXaBh

Hasan Rowhani (na zdj. z prawej) został zatwierdzony jako nowy prezydent Iranu przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia (na zdj, z lewej). Podczas uroczystości Rowhani obiecał zabiegi o zniesienie niesprawiedliwych sankcji nałożonych na jego kraj.

- _ Rząd będzie pracował nad ocaleniem gospodarki, odnowieniem konstruktywnego porozumienia ze światem, podejmowaniem nowych kroków na rzecz wielkości Iranu, obroną interesów narodowych i zniesieniem niesprawiedliwych sankcji _ - powiedział Rowhani. Uroczystość transmitowała telewizja państwowa.

Ceremonia odbyła się w meczecie w Teheranie. Uczestniczyli w niej wysocy przedstawiciele władz, w tym były prezydent Mahmud Ahmadineżad.

bEpQXaBj

Dwie kadencje Ahmadineżada były okresem napięć w stosunkach z Zachodem, szczególnie w kwestiach kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego. Zachodnie sankcje, zarządzone w związku z odmownym stanowiskiem Iranu w sprawie międzynarodowej kontroli nad tym programem, zmniejszyły w ub.r. o połowę wynoszący pod koniec 2011 roku 2,2 mln baryłek dziennie irański eksport ropy. Pozbawiło to republikę islamską miliardów dolarów i spowodowało znaczny spadek kursu jej waluty.

Nowy irański prezydent zostanie zaprzysiężony w parlamencie w niedzielę. Według prawa ma dwa tygodnie na przedstawienie rządu w parlamencie, który następnie ma 10 dni na głosowanie nad wotum zaufania dla nowego gabinetu.

64-letni Rowhani, umiarkowany duchowny wygrał nieoczekiwanie wybory prezydenckie już w pierwszej turze 14 czerwca. Jako szef państwa zastąpił uważanego za ultrakonserwatystę Ahmadineżada, który zgodnie z konstytucją po dwóch kadencjach nie mógł już kandydować.

Rowhani sugerował przed wyborami, że zaprezentuje mniej konfrontacyjne podejście do międzynarodowych rozmów na temat programu nuklearnego niż jego poprzednik. Z jego wyborem na prezydenta niektóre siły na Zachodzie wiążą nadzieje na rozstrzygnięcie przeciągającego się sporu wokół prowadzonych przez Iran prac nad wzbogaceniem uranu.

bEpQXaBp

Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent grzmi: Izrael "zostanie zniszczony" Odchodzący ultrakonserwatywny prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że Izrael - wróg numer jeden Republiki Islamskiej - "zostanie zniszczony".
Nowy prezydent Iranu chce dialogu i szacunku _ - Umiarkowanie nie oznacza w polityce zagranicznej ani poddania się, ani konfliktu. Oznacza konstruktywne i skuteczne porozumienie ze światem - _ oświadczył Rowhani w irańskiej telewizji.
Iran potwierdza aresztowanie szpiegów Tak Iran, jak i Słowacja nie ujawniły dotąd dokładnej liczby aresztowanych ani daty ich zatrzymania
bEpQXaBK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)