Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hausner o gospodarce i NBP

0
Podziel się:

Minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner uważa, że obecne symptomy ożywienia w gospodarce nie są trwałą tendencją, gdyż brak jest istotnych stymulatorów

.

"W polskiej gospodarce mamy symptomy ożywienia, ale nie jest to tendencja trwała, nie znajduję w wymiarze makropolityki gospodarczej istotnych stymulatorów, które mogłyby ożywić polską gospodarkę. Raczej jest to hamulec, niż stymulator" - powiedział Hausner na środowym spotkaniu z przedsiębiorcami.

GUS podał wstępnie, że PKB w 2002 roku wrósł o 1,3 proc., o tyle, ile prognozowali analitycy. W 2001 roku PKB wzrósł o 1 proc. Rząd zakłada na 2003 rok wzrost o 3,5 proc.

Ekonomiści przewidują stopniowe przyspieszenie wzrostu PKB do 2,8 proc. w 2003 roku. Średnia prognoz PKB na I kwartał 2003 rok wynosi 2,3 proc.

HAUSNER PRZECIWNY KONFLIKTOM RZĄDU Z NBP

Hausner opowiedział się w środę jako zdecydowany przeciwnik konfliktów pomiędzy rządem a Narodowym Bankiem Polskim.

"Nie chcę rozpoczynać dyskusji, która trwała rok temu, która jest ważna i do której wrócimy. Dzisiaj dyskusja o polityce pieniężnej i kursowej wydaje się być jałową" - powiedział.

"Słyszę te głosy, że bez zmiany polityki pieniężnej i kursowej cokolwiek zrobimy ten rząd i tak jest przegrany. Ale ja nie przyjmuję tego" - dodał.

Hausner dodał, że nie podziela poglądu RPP co do realizowanej przez nią polityki pieniężnej, ale nawet przy takiej polityce możliwe są sposoby rozwiązania problemów gospodarki.

"Osobiście nie zgadzam się z tą linią polityki pieniężnej, która w Polsce się realizuje, ale moim zadaniem nie jest prowadzenie sporu z RPP i NBP, moim zadaniem jest pokazanie, co można zrobić nawet przy takich ramach polityki pieniężnej, będąc przekonanym, że rozmowy, które prowadzi minister finansów z NBP i RPP przyniosą jakieś dodatkowe wsparcie" - powiedział Hausner.

"Zresztą dzisiaj mniejszym problemem są stopy procentowe, a kluczową kwestią jest kurs walutowy" - dodał.

Haunser uważa, że obecny kurs złotego jest zbyt wysoki, co szkodzi polskim eksporterom.

Po objęciu stanowiska ministra finansów przez Grzegorza Kołodkę spór pomiędzy rządem a NBP osłabł, ale w ostatnich dniach minister finansów mówił, że RPP mogłaby wspierać politykę rządu w celu pobudzenia gospodarki.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)