Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania podnosi wiek emerytalny

0
Podziel się:

Od 2013 roku Hiszpanie będą musieli pracować dłużej. Hiszpański parlament uchwalił reformę systemu ubezpieczeń społecznych podnosząc ustawowy wiek emerytalny.

Hiszpania podnosi wiek emerytalny
(pedrosimoes7/CC/Flickr)

Hiszpański parlament postanowił podnieść o dwa lata ustawowy wiek emerytalny. Od 2013 roku Hiszpanie będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat. Na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść w wieku 63 lat po 33 latach pracy.


Od 2013 roku Hiszpanie będą musieli pracować dłużej. Hiszpański parlament uchwalił reformę systemu ubezpieczeń społecznych podnosząc ustawowy wiek emerytalny do 67 lat. Tymczasem na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść w wieku 63 lat po 33 latach pracy.

Reforma spotkała się z ostrą krytyka partii opozycyjnych. Jest to _ niesprawiedliwa _ zmiana przepisów, które unieważniają prawa pracowników, a jej celem jest uspokojenie rynków finansowych, uważają posłowie hiszpańskiej Zjednoczonej Lewicy (IU). Reformę uchwalono po trwających sześć miesięcy negocjacjach pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi.

Minister pracy Valeriano Gómez nie zgadza się z krytyką IU. W 2050 roku w Hiszpanii będzie co najmniej 18 milionów emerytów. Kto zamyka oczy przed rzeczywistością, ten niszczy system opieki społecznej. Ponadto nowe przepisy nie są wcale ostrzejsze, niż obowiązujące w Niemczech, Francji czy Danii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t97821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/holendrzy;popracuja;dluzej;to;juz;pewne,119,0,848759.html) Holendrzy popracują dłużej? To już pewne Rząd Holandii poinformował o osiągnięciu porozumienia ze związkami zawodowymi i pracodawcami w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;chce;by;emeryci;nie;zbiednieli,101,0,831845.html) Prezydent chce, by emeryci nie zbiednieli Bronisław Komorowski uważa, że potrzebne są zmiany przeciwdziałające powiększaniu się ubóstwa starszych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t139613.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ujednolica;wiek;emerytalny;w;strefie;euro,136,0,831624.html) Ujednolicą wiek emerytalny w strefie euro? Angela Merkel chce, by we wszystkich krajach posługujących się wspólną walutą pracowano tak samo długo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)