Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w strefie euro
12.09.2012 10:48

Hiszpania rozważa zwrócenie się o pomoc w ramach programu EBC

Hiszpania rozważa zwrócenie się o pomoc z programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny, ale nie planuje poproszenia o pełny program ratunkowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imago stock&people/EAST NEWS)

Hiszpania rozważa zwrócenie się o pomoc z programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny, ale nie planuje poproszenia o pełny program ratunkowy - powiedział hiszpański premier Mariano Rajoy, cytowany przez fińskie gazety.

Rajoy oświadczył, że nie ma nic przeciwko monitorowaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy spełniania przez Hiszpanię warunków pomocy._ - MFW już monitoruje naszą gospodarkę _ - powiedział hiszpański premier gazecie _ Helsingin Sanomat _ we wtorek, podczas wizyty szefa rządu Finlandii Jyrki Katainena w Madrycie.

Rajoy podkreślił, że liczy na wzrost gospodarczy, a oprócz tego _ jedyną opcją _, jaką bierze pod uwagę, jest skorzystanie z programu EBC, zwanego Outright Monetary Transactions (OMT - bezpośrednie transakcje monetarne). _ _

_ - Jest absolutnie wykluczone, byśmy poprosili o program ratunkowy dla całego kraju _ - powiedział fińskiej gazecie gospodarczej _ Kauppalehti _. Agencja Reutera wskazuje, że warunki takiej pomocy byłyby łagodniejsze niż w przypadku pełnego programu ratunkowego, jakim objęta jest Grecja, Portugalia i Irlandia.

Hiszpański premier zapowiedział, że jego rząd uważnie przestudiuje warunki skorzystania z programu EBC, ale dodał, że nie pozwoli na ingerowanie w budżet. - _ Jestem przygotowany na redukcję deficytu. Ale inni nie mogą decydować o tym, jak ten deficyt będzie redukowany _ - oświadczył.

W poniedziałek Rajoy mówił w wywiadzie telewizyjnym, że nie będzie obniżał emerytur. Jak odnotowuje Reuters, wielu ekonomistów uważa, że obniżka kosztów systemu emerytalnego będzie zapewne jednym z warunków każdego programu pomocowego.

EBC ogłosił 6 września, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty będzie bez ograniczeń ilościowych skupował na rynku wtórnym krajowe obligacje krótkoterminowe (o terminie zapadalności do trzech lat). Ma to służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów takich państw, jak Hiszpania czy Włochy, i poprawić sytuację całej strefy euro.

Program skupu obligacji będzie dostępny tylko dla tych państw, które same zwrócą się do EBC z prośbą o jego wdrożenie. Ponadto warunkiem skorzystania z tego programu jest zwrócenie się najpierw przez dany kraj o jeden z programów ratunkowych strefy euro, czyli EFSF lub jego następcę EMS. To oznacza zobowiązanie się rządów ratowanych państw do wprowadzenia reform i poddania kontroli kredytodawców.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: kryzys w strefie euro, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz