Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania zwalcza bezrobocie

0
Podziel się:

Bezrobocie nieprzerwanie spada w Hiszpanii od 9 miesięcy i liczba osób bez pracy wynosi teraz 4,5 mln.

Hiszpania zwalcza bezrobocie
(PAP/EPA)

Spada bezrobocie we wszystkich sektorach hiszpańskiej gospodarki. W maju liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 111 tys., a o prawie 200 tys. zwiększyła się liczba płacących składki na ubezpieczenia społeczne - informuje Ministerstwo Pracy. Tak dobrych danych nie było od 2005 roku, kiedy to w Hiszpanii trwał boom gospodarczy.

Bezrobocie nieprzerwanie spada w Hiszpanii od 9 miesięcy i liczba osób bez pracy wynosi teraz 4,5 mln. W maju zwykle przybywa zatrudnionych, bo zbliża się sezon turystyczny i rozpoczynają budowy. W tym roku jednak pracę znalazło rekordowa liczba osób, zatrudnianie nie ograniczyło się tylko do turystyki i budownictwa. Nowe miejsca pracy tworzono też w usługach i rolnictwie.

Po raz ostatni tak dobre dane notowano przed 9 laty, kiedy rząd przyznał prawo pobytu tysiącom nielegalnych imigrantów i wielu z nich założyło własne firmy.

Rząd w Madrycie mówi też o spadku bezrobocia wśród młodzieży i wzroście liczby stałych umów o pracę.

Eksperci zapewniają, że w Hiszpanii można mówić o odnowie gospodarczej, wyjściu z kryzysu i poprawie sytuacji na rynku pracy.

Jednak, według danych unijnego urzędu statystycznego - Eurostatu, w Hiszpanii co druga osoba w wieku do 25 lat jest bez pracy. W Hiszpanii i Grecji bezrobocie wśród młodych jest największe w całej Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
10 tys. miejsc pracy w powiększonej strefie Rada Ministrów wydała rozporządzenie rozszerzające wałbrzyską specjalną strefę ekonomiczną o tereny we Wrześni i Nowej Rudzie
Masowe protesty przeciw bezrobociu młodych W przygotowaniu madryckiej demonstracji godności, która przebiegła bez incydentów, uczestniczyło około 300 organizacji społecznych.
Młodzi Hiszpanie wracają do mamy i taty Prawie 80 procent 30-latków wciąż mieszka z rodzicami. Bezrobocie w tej grupie wiekowej sięga 58 procent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)