Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpanie i Portugalczycy szukają pracy w byłych koloniach

0
Podziel się:

Dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) Guy Ryder wskazał na straszliwe dane dotyczące bezrobocia w Hiszpanii.

Hiszpanie i Portugalczycy szukają pracy w byłych koloniach
((Demotix/EDU BAYER/Reporter))

Dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) Guy Ryder przemawiając na Forum w Davos wskazał na _ straszliwe _ dane dotyczące bezrobocia w Hiszpanii, które osiągnęło 26,2 proc. Hiszpanie - dodał - muszą szukać pracy w Ameryce Łacińskiej.

_ - Dziś Hiszpanie szukają pracy w Europie i w Ameryce Łacińskiej, a Portugalczycy - w Angoli _ (kolonia portugalska do 1975 r.) - mówił podczas Światowego Forum Ekonomicznego.

_ - Liczby dotyczące bezrobocia (w wielu krajach UE), które ogłoszono w tym tygodniu, są absolutnie przerażające. Nie widać żadnej poprawy _ - oświadczył Ryder. _ Chociaż najgorsza sytuacja jest w Hiszpanii, mamy do czynienia z globalnym kryzysem zatrudnienia _ - dodał.

_ - W 2012 r. utraciliśmy cztery miliony miejsc pracy i mamy o cztery miliony więcej bezrobotnych. W 2013 przybędzie dalszych pięć milionów. Nadal nie widać lądu, a kolejki przed urzędami pracy są coraz dłuższe _ - przedstawiał Guy Ryder dramat bezrobocia.

Poprzedniego dnia komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor ostrzegł na Forum przed skutkami ogromnego bezrobocia wśród młodzieży w krajach UE: _ jeśli nie zmienimy kierunku jazdy, stracimy całe jedno pokolenie _.

Komisja Europejska w liście skierowanym w listopadzie ub.r. do rządu Hiszpanii, nawiązując do rekordowego w skali europejskiej bezrobocia młodzieży w tym kraju, pisała: _ Hiszpania powinna dać sobie spokój z budową autostrad i domów _, ponieważ _ skończył się oparty na tym tradycyjny model rozwoju w tym kraju _.

Według najnowszych danych bezrobocie młodzieży od 16. do 25. roku życia w Hiszpanii doszło do 55,13 proc. w porównaniu z 46 proc. w Grecji.

W Hiszpanii co trzeci uczeń uczęszczający do szkoły średniej przerywa naukę i nie kończy jej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)