Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hollande: Wzrost gospodarczy nie zależy od budżetu

0
Podziel się:

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że wzrost gospodarczy w Europie nie zrodzi się z dodatkowych wydatków publicznych krajów.

Hollande: Wzrost gospodarczy nie zależy od budżetu
(PAP/EPA)

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że wzrost gospodarczy w Europie _ nie zrodzi się z dodatkowych wydatków publicznych _ krajów, które już są poważnie zadłużone. Dodał też, że kraje UE muszą zredukować dług publiczny.

_ - Potrzebujemy wzrostu, ale nie wyniknie on z wezwań, komunikatów i spotkań na poziomie europejskim czy światowym. Może jednak być pochodną wspólnej dobrej woli, którą Europa potwierdzi, tworząc nowe instrumenty finansowe _ - powiedział prezydent, wymieniając przykład euroobligacji. Hollande wygłosił w Paryżu przemówienie na posiedzeniu Rady Gospodarczej, Społecznej i Ochrony Środowiska.

_ - Wola (przyśpieszenia) wzrostu nie wyklucza poważnego podejścia do budżetu _ - podkreślił Hollande. _ - Musimy ograniczyć dług publiczny, przywrócić równowagę finansów publicznych w ciągu pięciu lat i wprowadzić konieczną dyscyplinę _ - dodał.

Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do wprowadzania w strefie euro reform długoterminowych i odrzuciła jednocześnie plany ożywienia gospodarki poprzez zwiększenie wydatków. Merkel przypomniała o zaletach reform rynku pracy przeprowadzonych w Niemczech i dodała, że dla Europy fatalnym posunięciem byłoby przerwanie wdrażania reform tego typu _ właśnie w chwili, gdy niektóre kraje zaczęły iść w dobrym kierunku _. Rezultaty, jakie osiągnęły Niemcy, _ dowiodły, że jest to dobra droga _ - mówiła pani kanclerz.

Pobudzenie wzrostu gospodarczego w ogarniętej kryzysem zadłużenia UE oraz sposoby pogłębienia unii monetarnej mają być tematem najbliższego szczytu UE pod koniec czerwca. Cytując źródła bliskie rządowi w Berlinie, AFP podaje, że _ nie chce on ożywienia gospodarczego na kredyt _ i _ pozostanie przy tym stanowisku _ podczas najbliższego szczytu G20, choć uznaje, że _ znacznie wzrosły _ zagrożenia dla światowej gospodarki.

Rząd kanclerz Merkel ogłosił kilka dni wcześniej, że chce również dalszego wzmocnienia koordynacji polityk gospodarczych i finansowych państw strefy euro. Kryzys w państwach strefy euro zagraża już także niemieckiemu wzrostowi gospodarczemu, czego dowodem były przejściowe spadki na giełdzie we Frankfurcie nad Menem oraz spadek niemieckiego eksportu - który jest motorem tej gospodarki - do krajów strefy euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Wideokonferencja głów UE. Co postanowili? To spotkanie zostało zwołane nagle, w związku z nadchodzącym szczytem G8.
Dramat Hollande'a. Po czyjej stronie stanie? Głosując na partie, które chcą odrzucenia lub renegocjacji pakietu ratunkowego, Grecy postawili Francois Hollande'a przed poważnym dylematem.
G20: Słabe USA, rozbita Unia i rosnące potęgi Pomysł rozpisania referendum w Grecji wciągnął społeczeństwa w negocjacje w sprawie kryzysu finansowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)