Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kapsułowy hotel zawiesza działalność. Zapomnieli, że muszą spełniać minimalne wymagania

8
Podziel się:

Kapsułowy hotel firmy Xiangshui Space, oferujący przestrzeń do wynajmowania na minuty w ramach tzw. gospodarki dzielenia się, który niedawno otwarto w Pekinie, zawiesza działalność ze względu na problemy z bezpieczeństwem i zachowaniem czystości.

Kapsułowy hotel zawiesza działalność. Zapomnieli, że muszą spełniać minimalne wymagania
(Xie Hao/PAP/Photoshot)
bELiMEMR

Chiny przeżywają obecnie wzrost zainteresowania usługami w ramach modelu gospodarki dzielenia się. Możliwość wypożyczania przedmiotów (jak rowery czy parasole) oraz usług (hotele na minuty) działa na wyobraźnię i przyciąga tysiące klientów. Niedawno chińskie media donosiły o najnowszej usłudze dzielenia się - pomieszczeniach kapsułowych rodem z filmów science fiction, które od maja można wynajmować na dowolny czas.

Można w nich zdrzemnąć się w przerwie od pracy lub spędzić całą noc. Pierwszy tego rodzaju punkt usługowy Xiangshui Space, oferujący piętnaście kapsuł, działał od maja w Pekinie, w dzielnicy Zhongguancun, w której mają siedziby firmy z branży IT. Testowano także kolejne filie w Szanghaju i Chengdu.

Kapsuły zaprojektowano futurystycznie, są w nich gniazdka do ładowania telefonu, wiatraczek dla ochłody, jednorazowa pościel i darmowe zatyczki do uszu, by skutecznie odciąć się od bodźców zewnętrznych. Firma latem chciała otwierać kolejne punkty w Szanghaju, Qingdao, Shenzhen i Nanjingu

bELiMEMT

Cena za trzy do pięciu minut snu w godzinach szczytu to zaledwie jeden juan. Dotychczas takie rozwiązanie kojarzyło się jedynie z hotelami kapsułowymi w Japonii, w których krótką chwilę snu między niekończącymi się nadgodzinami mogli odnaleźć zmęczeni do granic wytrzymałości pracownicy korporacji (tzw. salarymeni).

"Z perspektywy nadzoru, jeżeli Xiangshui Space ma nazywać się hotelem, powinniśmy otrzymać pozwolenia od straży pożarnej, władz sanitarno-epidemiologicznych i innych wydziałów, zanim będziemy mogli rozpocząć działalność, ale to (czy powinniśmy dostać takie pozwolenia) wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji ze względu na to, jak siebie samych postrzegamy" - napisał w mediach społecznościowych Ren Jiangong założyciel firmy.

Zażalenia wobec standardów oferowanych przez Xiangshui Space składali mieszkańcy oraz władze. Przed kilkoma dniami zamknięto oddział w Pekinie, a testy w trzech punktach w Szanghaju zawiesiła straż pożarna.

Najnowsze dane rządu dotyczące rozwoju sektora gospodarki dzielenia się wskazują, że z usług w tym modelu korzysta obecnie około 600 mln Chińczyków, a rynek wart jest ponad 508 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 103 proc. wobec ub.r. Chińskie media podkreślają, że niedawno zamknięto drugą firmę oferującą rowery do wynajęcia ze względu na zniszczenie sprzętu. Startup oferujący parasole do wynajęcia także poniósł dotkliwe straty, ponieważ parasole nie były oddawane.

bELiMEMZ

Z Pekinu Rafał Tomański.

bELiMENu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Grzegorz
4 lata temu
Hmmm nie wiem sam czy chciałbym z czegoś takiego korzystać, ale w sumie może to być ciekawa przygoda na wakacje. Podobno otwiera się też taki hotel kapsułowy w Warszawie w tym roku. Mimo tego, że też mieszkam w Wawie chyba pójdę na jedną noc wypróbowac ten wynalazek...
tadek
4 lata temu
taki hotelik na godziny w pobliżu biurowców to bardzo dogodne miejsce na szybki numerek w czasie przerwy obiadowej, człowiek wraca zrelaksowany do pracy a po drodze może coś przekąsić przy ulicznym straganie
jola
4 lata temu
Niedługo w polsce tak będą wyglądały mieszkania
bELiMENv
Md
4 lata temu
Trzeba nie mieć za grosz godności osobistej by spać w norze. Dziwię się, że Chińczycy dobrowolnie zgadzają się na takie upodlenie. Ciężko pracują, a gdy potrzebują to zamiast wynająć pokój choćby w tanim hotelu, wynajmują puszkę.
Zza muru
4 lata temu
Już Mao chciał, żeby mieszkania były na zmiany, jak robota w fabryce.