Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HSBC: Europa Środkowo-Wschodnia zagrożona

0
Podziel się:

Ze względu na wysoki stopień powiązań ze strefą euro kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą zarazić się kryzysem zadłużeniowym.

HSBC: Europa Środkowo-Wschodnia zagrożona
(Kadmy/Dreamstime)
bEKvYAdh

Ze względu na wysoki stopień powiązań ze strefą euro kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą zarazić się kryzysem zadłużeniowym - wynika z raportu HSBC opublikowanego dziś. Mimo obaw o spowolnienie bank prognozuje, że w 2012 r. polskie PKB urośnie o 3 proc.

Główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej Murat Ulgen napisał w raporcie, że ze względu na wysoki stopień powiązań finansowych, handlowych i kapitałowych, nasz region jest najbardziej - spośród rynków wschodzących - narażony na kryzys zadłużenia, który dotknął strefę euro.

Według niego, Węgry mogą stanąć wobec kolejnej recesji w przyszłym roku, a wzrost gospodarczy w Polsce może utracić tempo. Wskutek osłabienia złotego w centrum uwagi znajduje się dynamika polskiego długu publicznego i inflacji.

bEKvYAdj

Według HSBC, wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w przyszłym roku 3 proc. _ Popyt wewnętrzny jest najważniejszym czynnikiem, wzrostu gospodarczego, choć niematerialny wskaźnik nastrojów może - w przypadku nieustających złych wieści płynących ze strefy euro - wpłynąć zarówno na konsumpcję jak i popyt inwestycyjny _ - wskazano w raporcie.

Zdaniem Ulgena, ze względu na osłabienie się złotego i silny popyt wewnętrzny, osiągnięcie przez Polskę w 2012 r. celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. może być trudnym zadaniem. Ekonomista uważa, że trwała deprecjacja naszej waluty o 1 proc. przekłada się na wzrost inflacji o 0,2 proc.

W raporcie zwrócono także uwagę na wpływ kursu walutowego na poziom polskiego długu publicznego. Wskazano, że gdyby kurs euro/złoty osiągnął 4,70 na koniec tego roku (przy niezmienionych innych danych), polski dług przekroczyłby 55 proc. PKB (co oznaczałoby konieczność zrównoważenie budżetu, czyli wprowadzenie oszczędności). Analogicznie - w przyszłym roku musiałoby być to 5 zł za euro.

W opinii HSBC, najlepiej przygotowane na turbulencje wydają się być Czechy, które mimo silnych powiązań handlowych z Niemcami jawią się jako Szwajcaria naszego regionu.

bEKvYAdp
Czytaj więcej o sytuacji w zagrożonych krajach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krytykuja;wegrow;za;pomysly;na;redukcje;dlugu,202,0,953546.html) Ostro atakują Węgrów za ich nowe pomysły Bank of America Merrill Lynch: pomysły zmniejszenia ciężaru zadłużenia prywatnego sektora w walutach obcych, są _ wysoce negatywne _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;ostrzegaja;jezeli;nic;nie;zrobimy;czeka;nas;krach,134,0,945542.html) Ekonomiści ostrzegają: czeka nas krach Ujawniają co czeka kraje Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polskę. Chwalą Greków za cięcia, ale są pewni, że...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t157165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;polska;gotowa;na;kryzys,237,0,919021.html) Tusk: Jesteśmy obiektem gry spekulantów. Jesteśmy gotowi... Premier podkreśla, że źródła niepokojów na rynkach finansowych leżą poza Polską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t140022.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/premier;wegier;krytykuje;bankierow,34,0,916514.html) Szef rządu gani bankierów i chwali Polskę Viktor Orban zarzucił im, że doprowadzili do ruiny Europę i Węgry.
bEKvYAdK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)