Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hutnictwo w Polsce. Zmodernizowano wielki piec w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie

5
Podziel się:

Dzięki wyremontowanemu obiektowi możliwa będzie produkcja w Krakowie ok. 1,8 mln ton stali rocznie.

Hutnictwo w Polsce. Zmodernizowano wielki piec w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie
(Payton Chung/CC/Flickr)

Wielki piec w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie został wyremontowany i, po trzech miesiącach przerwy, rozpalony. Obiekt, który teraz ma jeden z najnowocześniejszych w Europie układów chłodzenia, ma działać przez ok. 20 lat. Koszt remontu to ponad 175 mln zł.

Wielki piec to instalacja, która pracuje 24 godziny na dobę. Po rozpaleniu nie może zostać zatrzymana.

Dzięki wyremontowanemu obiektowi możliwa będzie produkcja w Krakowie ok. 1,8 mln ton stali rocznie. - Będzie to produkcja klasy światowej, ponieważ zmodernizowane instalacje dają produkty lepszej jakości - powiedział w czwartek dziennikarzom dyrektor krakowskiej huty Grzegorz Maracha.

Wskazał także, że remont miał na celu utrzymanie miejsc pracy. W krakowskim oddziale ArcelorMittal jest zatrudnionych ponad 3,5 tys. osób. Huta ma też wpływ na zatrudnienie w firmach z nią kooperujących i branżach pokrewnych.

Piec nr 5, jedyny wielki piec w hucie, zmodernizowano również z myślą o środowisku naturalnym. Dzięki odnowieniu elektrofiltrów jednostka spełnia normy emisji do powietrza, które wejdą w życie w jesieni 2018 r. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia huta nie będzie już pobierała wody z Wisły na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca, a modernizacja i wymiana nagrzewnic pozwoli osiągnąć wyższą temperaturę gorącego dmuchu (powietrze o temperaturze powyżej 1100 st. C), co przełoży się na mniejsze zużycie koksu.

Specjalistka ochrony środowiska Jolanta Zawitkowska podkreśliła, że trzymiesięczne zawieszenie działalności pieca nie znalazło odzwierciedlenia w wynikach pomiarów pyłu zawieszonego (PM10) na stacjach monitoringowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ).

- Mimo, że w tym czasie nie miały miejsca żadne emisje pyłowe ani z wielkiego pieca, ani ze stalowni, wartości odnotowane na tych stacjach są porównywalne z wartościami z tego samego okresu w 2014 i 2015 r., kiedy huta pracowała w pełnym cyklu produkcyjnym. Potwierdza to, że zanieczyszczenie powietrza w Krakowie jest związane przede wszystkim z niską emisją - powiedziała.

Niska emisja to głównie emisja komunikacyjna i pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i pieców domowych.

Kierownik remontu Gabriel Gilis przewiduje, że wyremontowany wielki piec będzie działał przez ok. 20 lat. - Rekord pracy takiego pieca padł w Japonii i wynosił 23 lata - powiedział.

Zaznaczył, że najcenniejszą częścią wielkiego pieca jest zamknięty układ chłodzenia. - To jeden z najnowocześniejszych takich układów w Europie - podkreślił. Budowa nowego zamkniętego układu chłodzenia kosztowała ponad 4 mln zł.

W trakcie generalnego remontu nastąpiła wymiana "garu" (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych, które uszczelniły piec. Zmodernizowany został system automatyki i sterowania pieca - ostatnia modernizacja w tym zakresie była realizowana w połowie lat 90. Wymieniono nowe bloki węglowe i wiele innych elementów.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia 10,7 tys. osób. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
historia56
4 lata temu
remont kosztował a piec został wygaszony,miał pracować 20 lat , niezłe jaja !!!
janek
8 lat temu
Super ... słyszałem, że Greenpeace ogłosił hutę dziedzictwem ekologicznym Europy i wystąpił o jej ochronę. Po latach badań okazało się że wytop surówki oczyszcza atmosferę ze szkodliwego CO2 i dalszy rozwój huty spowoduje całkowitą likwidację CO2 w atmosferze i czystość przyrody po wsze czasy. Oczywiście na ten cel firma Arcelor otrzyma bezzwrotne pożyczki od KE i polskiego rządu.
obserwator
8 lat temu
Banki podzieliły frankowiczów z klientami kredytów w PLN. Teraz dzielą frankowiczów indeksowanych z denominowanymi. Polska im na to pozwala. Wstyd.
obserwator
8 lat temu
Sektor Bankowy poskromił rząd, i niewoli ciąg dalszy. rząd jest mały przy Banku. Niestety.
Polak
8 lat temu
Jak widać PiS zawodzi. Obiecał coś Frankowiczom, obiecał 500+. Dał 500+, a frankowiczów olał. Nie ma tu zbieżności. Przecież skoro 500+ nakręca gospodarkę, to przewalutowanie kredytów też jej pomoże. Z obu obietnic ma być węcej kasy w obrocie. Jak zwykle jednak banki uratowały swój interes. Prezydent pomyślał o sobie, nie o ludziach. A już był taki wyjątkowy, a okazał się zwykły. Taki Prezydent.