Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IBM i Linux Foundation zamierzają ustandaryzować BlockChain

0
Podziel się:

Nowy standard ma być pomocny przy wymianie domen, transakcjach finansowych, crowdfundingu, zarządzaniu firmą, programowaniu umów albo inteligentnych kontraktów i - w rezultacie - doprowadzić do wielomilionowych oszczędności.

IBM i Linux Foundation zamierzają ustandaryzować BlockChain
(PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews)

Firma IBM poinformowała, że we współpracy z Fundacją Linux zamierza wprowadzić standaryzację blockchaina (ang. łańcuch bloków) – technologii, która stoi u podstaw cyfrowej waluty Bitcoin.

Nowy standard ma być pomocny przy wymianie domen, transakcjach finansowych, crowdfundingu, zarządzaniu firmą, programowaniu umów albo inteligentnych kontraktów i - w rezultacie - doprowadzić do wielomilionowych oszczędności.

"Cyfrowe waluty, potencjalnie połączone z technologią mobilną, mogą przekształcić mechanizmy bezpiecznych płatności, pozwalając aby transakcje były wykonywane bezpośrednio pomiędzy uczestnikami" – czytamy w raporcie Bank of England z marca 2015. "Podobnie, technologia pozwoliła na powstanie nowych modeli biznesowych, takich jak pożyczki i crowdfunding peer-to-peer, które tworzą alternatywne źródła finansowania zarówno dla osób indywidualnych jak i przedsiębiorców" - czytamy dalej.

Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy, że firma IBM tworzy własny system transakcyjny w oparciu o łańcuch bloków. Teraz przy współpracy z Fundacją Linux, IBM zamierza stworzyć nowe zastosowania dla rozproszonego rejestru, nie tylko w transakcjach finansowych.

- W ostatnim czasie powstało mnóstwo startupów eksperymentujących z technologią rozproszonego rejestru. Wiele organizacji bada możliwość zastosowania blockchain dla różnych branż - od bankowości, przez sektor publiczny, po przemysłowy – powiedziała Karolina Marzantowicz, CEE Banking Technical Leader w IBM. – Blockchain to platforma na bazie której można wypracować nieskończoną ilość zastosowań dla umów, kontraktów, rejestrów czy Internetu Rzeczy.

Firma IBM wspólnie z Linux Foundation doszła do wniosku, że pomimo tego, że jest to technologia otwartoźródłowa, to wsparcie organizacji jest niezbędne w celu wypracowania standardu komunikacji na poziomie krajowym, branżowym i globalnym.

Blockchain został zauważony po sukcesie bitcoina, kiedy to po raz pierwszy w historii technologia pozwoliła na realizację transakcji finansowych przez internet w ciągu sekund, międzynarodowo i przy minimalnych prowizjach. Wiele osób zarzuca bitcoinowi, że jego potencjał jest marnowany, ponieważ nie pełni żadnej innej funkcji niż tylko cyfrowej waluty. Upowszechnienie samej technologii łańcucha bloków może skutkować wielomilionowymi oszczędnościami dla firm oraz większą efektywnością i automatyzacją procesów.

Zdecentralizowane rejestry grupują transakcje w porządku chronologicznym i każdy z uczestników sieci ma dostęp do informacji zawartych w księdze. - Blockchain, jako technologia, jest niezwykle interesujący i intrygujący - mówił we wrześniu Arvind Krishna, wiceprezes IBM Research. - To, co przechowywane jest w rejestrze, ma swoją realną wartość ekonomiczną - czytamy w najnowszym oświadczeniu prasowym IBM.

W inicjatywie, której liderem jest IBM, biorą udział także Accenture, ANZ Bank, Cisco, CLS, Kredyty, Deutsche Börse, Digital Asset Holdings, DTCC, Fujitsu Limited, IC3, Intel, JP Morgan, Londyn Grupa Stock Exchange, Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG ), R3, State Street, SWIFT, VMware i Wells Fargo.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)