Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.10.2017 06:15

IBM uniknął kary za łapówki w Polsce. USA zamknęły śledztwo

Sprawa dotyczy infoafery, która wybuchła w 2012 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Sprawa dotyczy infoafery, która wybuchła w 2012 r.

Korumpowania polskiego pracownika koncernu miał się dopuścić jeden z menedżer IBM. Infoafera jednak nie zakończy się kolejnym wyrokiem. W USA sprawę umorzono.

"Departament Sprawiedliwości USA oraz SEC, czyli amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, zamknęły śledztwo w sprawie działań koncernu IBM w Polsce. Uznały, że były dyrektor tej firmy, który korumpował polskiego urzędnika Andrzeja M., aby zdobyć rządowe kontrakty, działał na własną rękę - wynika z decyzji SEC, którą koncern pochwalił w raporcie" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Sprawa dotyczy infoafery, która wybuchła w 2012 r. W ubiegłym roku Andrzej M. - były dyrektor w MSWiA - został skazany na 4,5 roku (w zawieszeniu) i grzywnę za przyjęcie ok. 4 mln zł łapówek od menedżerów koncernów z branży.

"Przyznał się, skazano go bez procesu. Jak ustaliły polska prokuratura i CBA, łapówki mieli płacić, by zdobyć rządowe zlecenia, pracownicy firm HP, IBM i Netline z Wrocławia (po wybuchu afery ich zwolniono)" - pisze gazeta.

Coraz więcej firm wprowadza wewnętrzne polityki antykorupcyjne

Marcin F. ówczesny dyrektor ds. sprzedaży polskiego oddziału IBM miał darować urzędnikowi sprzęt AGD, w tym sprowadzane z Niemiec wyposażenie kuchni za ok. 80 tys. zł, motocykl BMW, wynajął mu mieszkanie i za nie płacił.

"Tomasz Z., dyrektor polskiego oddziału HP, dał M. sprzęt elektroniczny i 1,6 mln zł, a Janusz J. (wtedy wiceprezes Netline) m.in. meble, nissana i sfinansował wycieczkę na Malediwy. Wszyscy mają zarzuty. Sprawa Marcina F. jest na etapie śledztwa, bo wyszły na jaw nowe kupione przetargi" - przybliżył szczegóły infoafery dziennik.

Tagi: gospodarka, przestępczość, przedsiębiorczość, prawo, śledztwo, informatyka, pap, usa, "Rzeczpospolita", przegląd prasy, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

RezerwistaNie bierze tylko ryba.

Rozwiń komentarze (1)