Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IBnGR ocenia polską gospodarkę

0
Podziel się:

Obniżki stóp procentowych, nowelizacja prawa dewizowego i projekt nowelizacji ustawy o PIT zyskały najwięcej uznania ekspertów w badaniu IBnGR, dotyczącym zmian warunków rozwoju społeczno-gospodarczego w II kwartale 2002 roku

.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową zaprosił do udziału w badaniu 17 ekspertów.

Obniżanie stóp procentowych przez RPP uzyskało najwyższe oceny także w badaniu przeprowadzonym po I kwartale 2002 roku. W II kwartale Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe, za każdym razem o 50 pkt bazowych w stopie interwencyjnej.

Nowe prawo dewizowe, przyjęte przez Senat na początku lipca, zakłada pełną liberalizację przepływów kapitałowych w obrocie z państwami OECD i europejskiego obszaru gospodarczego.

Według nowych przepisów osoby wywożące z Polski złoto dewizowe, platynę dewizową i waluty o równowartości powyżej 10 tys. euro będą miały obowiązek zgłoszenia tego służbom celnym. Poza tym osoby prowadzące działalność kantorową co roku będą musiały przedstawiać zaświadczenie o niekaralności.

Z kolei nowelizacje ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i podatku dochodowym od osób fizycznych mają uprościć system wpłacania zaliczek podatkowych. Podatnicy, którzy zdecydują się na uproszczone rozliczenie, będą wpłacać co miesiąc 1/12 kwoty podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego za poprzedni rok podatkowy.

Zmieniają się też przepisy dotyczące rozliczania amortyzacji nowych środków trwałych. Podatnik będzie mógł jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 30 proc. wartości nowych urządzeń już w pierwszym roku podatkowym ich używania.

Pozytywne opinie ekspertów biorących udział w badaniu uzyskało też uruchomienie programu Sapard oraz uchwalenie ustawy o listach zastawnych i bankach.

Natomiast najgorsze oceny zebrał projekt wprowadzenia podatku importowego oraz rządowa strategia dla banków państwowych, która zakłada zachowanie dominującej pozycji państwa w tych bankach.

Takie same badania są jednocześnie prowadzone w Czechach i na Słowacji. W tamtych krajach wysokie oceny zebrała prywatyzacja sektora energetycznego oraz informatyzacja sektora publicznego.

'Prywatyzacja G-8 jest daleko niepewna, a u naszych południowych sąsiadów takie prywatyzacje się odbywają' - powiedział Maciej Grabowski, wiceprezes IBnGR, na konferencji prasowej.

Rząd słowacki sprzedał jeszcze w I kwartale 2002 roku 49 proc. akcji Słowackiego Przedsiębiorstwa Gazowego konsorcjum Gaz de France, Ruhrgaz i Gazprom za 2,7 mld USD. W poprzednim badaniu fakt ten został oceniony najwyżej.

W Polsce Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi rozmowy z El-Dystrybucją na temat sprzedaży akcji grupy G-8. MSP ma do 10 sierpnia podjąć decyzję, czy sprzeda pakiet akcji El-Dystrybucji.

'Zmiany związane z wykorzystaniem internetu w instytucjach publicznych daleko szybciej wprowadzono w Czechach. Już w I kwartale Czesi przeprowadzili cyfrową archiwizację dokumentów historycznych związanych z ubezpieczeniem' - powiedział Grabowski.

W II kwartale najwyższe oceny w Czechach uzyskało wprowadzenie systemu internetowego dostępu do informacji medycznych o pacjentach dla lekarzy. Wysoko także oceniono wydanie licencji na udzielanie podpisów elektronicznych.

W Polsce Sejm przyjął ustawę o podpisie elektronicznym jesienią ubiegłego roku i ma ona wejść w życie w połowie sierpnia.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)