Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IBnGR ocenia polską gospodarkę w III kw.

0
Podziel się:

Najkorzystniejszymi dla rozwoju społeczno-gospodarczego działaniami w trzecim kwartale były obniżki stóp procentowych i nowelizacja kodeksu pracy - uważają eksperci uczestniczący w badaniu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

.

Obniżki stóp procentowych już trzeci kwartał z rzędu znalazły się na pierwszym miejscu listy wydarzeń, które, według ekspertów, były najlepsze dla rozwoju Polski.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w trzecim kwartale stopy procentowe dwa razy. Następne cięcie nastąpiło już w październiku o 50 pkt. bazowych. Od początku roku RPP obniżyła stopy 8 razy, przy czym w pierwszym kwartale tylko raz, a w drugim kwartale 3 razy. Uznanie ekspertów zyskała także nowelizacja Kodeksu pracy.

Nowelizacja zakłada, że pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, krótszego niż na 6 dni, będzie bezpłatny. Poza tym pracodawca nie będzie płacił za 35 dni zwolnienia lekarskiego, tylko za 33 dni.

Nowelizacja kodeksu zakazuje zastąpienia umowy o pracę innymi umowami, jeżeli warunki pracy są zachowane. Znosi też przepis, że trzecia umowa z pracownikiem musi zostać zawarta na czas nieokreślony. Poza tym przewiduje przerywany czas pracy, zwiększenie limitu nadgodzin, brak odpraw dla zwalnianych pracowników firm zatrudniających do 20 osób. Część zmian wchodzi w życie w końcu listopada, a pozostałe -od początku 2003 roku.

Eksperci IBnGR uznali za ważne dla rozwoju społeczno-gospodarczego także wprowadzenie przez GPW zasad ładu korporacyjnego, czyli dobrych praktyk w spółkach publicznych.

Zasady określają dobre praktyki związane z przygotowaniem, zwołaniem i przebiegiem walnego zgromadzenia. Określają też funkcje rady nadzorczej, kwalifikacje członków rady i sposób wykonywania ich funkcji, wskazując na potrzebę powoływania do rady członków niezależnych.

Z największą krytyką ekspertów spotkała się ustawa o abolicji podatkowej i deklaracjach majątkowych. Zakładała ona, że osoby, które nie zgłosiły do opodatkowania w ostatnich latach dochodów z legalnych źródeł będą mogły to zrobić i zapłacą 12-proc. podatek. Poza tym wprowadzała obowiązek składania deklaracji majątkowej.

Prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, który może się nią zająć jeszcze w listopadzie.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)