Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Polacy nadal zakochani w Ikei. Kupiliśmy 20 proc. więcej szaf, krzeseł i kanap

Polacy nadal zakochani w Ikei. Kupiliśmy 20 proc. więcej szaf, krzeseł i kanap

Fot. Łukasz Piecyk/Eastnews

Polskie sklepy Ikei notują coraz lepsze wyniki. Kwadratowe stoliczki, szafy PAX czy klopsiki idą jak ciepłe bułeczki. Najbardziej kochamy jednak szwedzkie kuchnie. W ostatnim roku rozliczeniowym sprzedaż sieci podskoczyła aż o jedną piątą i wyniosła w sumie 3,22 mld zł.

Najnowsze dane finansowe Ikei nie pozostawiają złudzeń - chcemy mieć meble, a najlepiej te tanie. Szwedzki design wcale się nam nie nudzi. W ostatnim roku finansowym - liczonym od września 2015 do sierpnia 2016 - obroty sieci zwiększyły się dokładnie o 21,6 proc.

- W analizowanym okresie odnotowano blisko 28 milionów wizyt w dziewięciu sklepach Ikea w Polsce - głosi komunikat prasowy. Oznacza to, że statystycznie jedną placówkę odwiedza dziennie ok. 9 tys. osób. Oczywiście w dni powszednie jest ich mniej niż w weekendy. Ikea nie podaje, czy liczy klientów jako pojedyncze osoby czy też paragony. Jeśli to drugie, to pojedyncze zakupy nie byłyby duże - jeden klient zostawiałby w sklepie ok. 115 zł.

Sklep chwali się, że w ostatnim czasie najmocniej rośnie sprzedaż ich mebli kuchennych. W zeszłym roku było to już 50 tys. zestawów, podczas gdy rok wcześniej było to "tylko" 39 tys. sztuk.

- Ikea bije rekordy sprzedaży w Polsce. Jesteśmy pod tym względem numerem jeden na świecie - mówiła money.pl tydzień temu Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea Polska.

Przypomnijmy, że sieć planuje w najbliższym czasie start sklepu internetowego. Jak przekazała nam prezes polskiego oddziału, testy usługi ruszyć mają jeszcze w tym roku. W przyszłym szafę czy łóżko będzie można zamówić w dowolne miejsce w Polsce.

Ikea to obecnie największy sprzedawca mebli w naszym kraju. Jednak na rynku ma sporą konkurencję. Obroty Agata Meble w 2015 r. sięgnęły prawie miliarda złotych przy wzroście wynoszącym 20 proc. Jeszcze więcej, bo za 1,8 mld zł meble w zeszłym roku sprzedał Black Red White. Tu jednak obroty wzrosły o zaledwie 2 proc. Sporym graczem jest też Bodzio.

Blisko miliard złotych obrotów ma też firma Forte, ta jednak większość swoich produktów eksportuje. Tylko co siódmy jej mebel trafia do polskiego domu.

 

  

W Polsce jesteśmy od ponad 50 lat i jest to jeden z ważniejszych strategicznie rynków w globalnej strukturze firmy. Rok 2016 był dla nas wyjątkowo intensywny. Po raz pierwszy polskie sklepy przekroczyły próg 3 mld złotych obrotu. - powiedziała Anna Pawlak-Kuliga.

 

Więcej szczegółów znajduje się w załączonej informacji prasowej.

 

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie