Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.01.2017 02:45

Więcej pracy dla Ukraińców? Rząd szykuje zmiany

Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej. Przyjeżdżający do nas ze Wschodu łatwiej znajdą pracę i szybciej uzyskają pobyt stały. Pod warunkiem, że spełnią warunki stawiane przez rząd - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej. Przyjeżdżający do nas Ukraińcy łatwiej znajdą pracę i szybciej uzyskają pobyt stały. Pod warunkiem, że spełnią warunki stawiane przez rząd - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nacisk będzie położony na osoby młode, do 35. roku życia, o odpowiednich kwalifikacjach.

Dziennik dowiedział się o pracach nad nowymi rozwiązaniami prowadzonymi już przez rządowy zespół, który składa się z przedstawicieli resortów: rozwoju, rodziny oraz spraw wewnętrznych".

Nowa polityka migracyjna, nastawiona głównie na Ukraińców, ma być skuteczną receptą na na demograficzne kłopoty Polski. "Interesuje nas wpisanie polityki migracyjnej w strategię rozwoju gospodarczego w celu uzupełniania niedoborów na rynku pracy, a nie kwestia uchodźców czy azylantów" - powiedział dziennikowi wiceszef resoru rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Podstawowe elementy tej nowej polityki migracyjnej to stawianie na młodych imigrantów, dopasowanie imigracji do rzeczywistych potrzeb rynku pracy ("mapa potrzeb") i ułatwienia pobytowe dla rodzin pracujących w Polsce cudzoziemców.

*Młodzi, z odpowiednimi kwalifikacjami *

Rząd myśli o wprowadzeniu ułatwień w dawaniu wiz na dłuższe pobyty. "Zaproszenia mają być adresowane do określonych z góry grup, np. ludzi młodych w wieku do 35 lat, o pożądanych kwalifikacjach" - relacjonuje "DGP". Ma też powstać mapa potrzeb rynku pracy wskazująca, gdzie i jakich zawodów brakuje. Będzie to informacja ogólnodostępna.

"Rząd będzie też zachęcał Ukraińców do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa", a dzieci imigrantów zyskają szerszy dostęp do edukacji. Jak zaznaczył Kwieciński, "niewykluczone, że dzieci osób z pozwoleniem na pobyt stały zostaną objęte programem 500+".

Przyjmowanie przybyszów ze Wschodu będzie realizowane już po przyjęciu ustawy o repatriacji Polaków i ich potomków. "Od zeszłego roku już działa znowelizowana Karta Polaka. Dzięki niej w ciągu 10 lat do kraju ma przyjechać ok. 100 tys. osób" - pisze dziennik.

"Działania te nie wypełnią jednak "demograficznej dziury". W ciągu 20 lat w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 3,7 mln - podsumowuje "DGP".

Ukraińcy są Polsce potrzebni, a Polska potrzebna jest im. Budują nasz wzrost gospodarczy

W Polsce Ukraińcy założyli do tej pory 2,7 tys. firm i dokładają do naszego budżetu około 400 mln zł rocznie - o czym pisaliśmy w WP money. Legalnie zatrudnionych jest ich blisko milion. Pracują na budowach, w rolnictwie, jako kelnerzy czy fryzjerki. Ale też jako programiści czy dziennikarze.Więcej czytaj tutaj.

Tagi: gospodarka, praca, demografia, imigracja, pap, cudzoziemcy, "dziennik gazeta prawna", korekta, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2017

JanPo takich zmianach mój głos w wyborach na PIS okaże się pierwszym i ostatnim, to chory pomysł, Polacy tułają się po świecie a po Polsce mają panoszyć … Czytaj całość

18-01-2017

RglI tak mają za łatwo aby dostać się do Polski. Po co nam napływ imigrantów z kraju gdzie już od najmłodszych lat uczą nienawiści do Polaków a z … Czytaj całość

18-01-2017

ZacharyTo przerażające jaka hipokryzją i zakłamaniem zionie rząd PiS. Ściąga do Polski imigrantów o których się źle wyraża. Bo Ukraińcy to nie dość że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (223)