Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie ma zgody na przymusową relokację uchodźców

10
Podziel się

Przymusowa relokacja uchodźców budzi wątpliwości z punktu widzenia praw człowieka.

Nie ma zgody na przymusową relokację uchodźców
(LOUISA GOULIAMAKI/AFP)
bEpDdqgl

- Polska jest za tym, żeby wspierać uchodźców, ale nie ma zgody na przymusową relokację - mówił we wtorek w Polsat News wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany o stanowisko Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. KE przypomniała, że te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby.

Minister Mucha pytany o stanowisko KE odpowiedział, że głos prezydenta w tej sprawie jest taki sam jak głos rządu. - Dzisiaj już mamy wypowiedzi w tej sprawie pani premier, że nie ma zgody na przymusową relokację tych osób w Europie i to nie jest tylko sytuacja polska, to sytuacji i węgierska i stanowiska Grupy Wyszehradzkiej - podkreślił.

bEpDdqgn

- Ja myślę, że my jesteśmy na takim etapie, że na pewno wewnątrz Unii Europejskiej nie będzie trwała taka pogłębiona debata, co do tego jak te problemy rozwiązywać. Polska od początku konsekwentnie podnosi, że musimy działać na rzecz wsparcia na miejscu, kierować pomoc humanitarną bezpośrednio dla tego obszaru, gdzie występują te problemy. Musimy działać na rzecz uszczelnienia zewnętrznych granic UE - ocenił minister.

Jak zauważył, przymusowa relokacja uchodźców budzi wątpliwości z punktu widzenia praw człowieka.

Pytany o ewentualne sankcje KE Mucha odpowiedział, że "nie wierzy" w sankcje. "Mamy świadomość tego, że dwa państwa europejskie, z zobowiązanych wszystkich (państw), prawie w całości wykonały do tej pory te zobowiązania, które były podejmowane w innych zupełnie warunkach politycznych społecznych, przed wieloma zamachami" - zaznaczył.

- Dzisiaj, moim zdaniem, jest tak, że to wymaga rozmowy, wymaga dialogu, Polska jest za tym, żeby wspierać uchodźców, ale nie ma zgody na przymusowa relokację" - dodał Mucha.

bEpDdqgt

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Gracji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych

bEpDdqgO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
TOR
4 lata temu
Jakiś miesiąc temu starsza pani która miała kartkę KOD odpowiedziała mi, że wolałaby aby w Polsce terroryści jeździli tirami po ludziach niż w naszym kraju PIS nadal miałby rządzić. Do wspomnianej kobiety, mam nadzieję że ty wraz ze swoimi najmłodszymi wnuczkami będziecie pierwszymi ofiarami takiego ataku.
AbCd
4 lata temu
Miałem wątpliwości na kogo zagłosuje w następnych wyborach, ale po głębszym zastanowieniu sprawa jest oczywista PIS może liczyć na mój głos za to że nie wpuścili ani jednego uchodźcy-terrorysty do Polski. Wygracie wybory, a partie które są przeciwne waszej polityce emigracyjnej mogą pożegnać się z sejmem. Robienie hałasu w sieci nic nie da, Niemieckie media są po prostu żałosne.
Fred
4 lata temu
Ciekawe czy w 1939r. tak samo byście śpiewali? W Syrii jest wojna a rodziny uciekają przed wojną przez morze na tratwach ryzykując życie. A kiedy im się wreszcie uda magazynuje ich się na granicy unii bo kilka krajów unii chce pomagać na niby. Pieniądze dla Aleppo są dobre, ale wracając do 1939r w Warszawie niewiele w tej chwili można za nie zrobić...
bEpDdqgP
Nina
4 lata temu
Brawo Pani Premier. Brawo, brawo, brawo!!! Należy mieć swoje zdanie, i go bronić. W tej kwestii Unia próbuje nas szantażować, i pięknie tu widać cała ich "demokrację", o której tylko potrafią mówić. Polska nie miała kolonii i nie wykorzystywała przez stulecia zasobów ludzkich i materiałów biedniejszych nacji. Nigdy nie czerpała korzyści z niewolnictwa. Niech teraz te państwa, które to robiły, spłacają swój dług!
mariusz
4 lata temu
Wolimy pracujących Ukraińców, niż tych nierobów z Syrii. Brawo, przenigdy islam nie przedostanie się do Polski w takim stopniu jak w Niemczech czy też i we Francji, Polacy na to nie pozwolą, a Polscy kibice zniszczą każdego kto będzie próbował zniszczyć Polskę.