Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Indeks zrównoważonego rozwoju SEDA 2016. Polska liderem Europy, gonimy Zachód

58
Podziel się:

Polska liderem Europy? Pod względem poprawy jakości życia gonimy Zachód. W tej chwili wyprzedzamy już Włochy i Grecję i depczemy po piętach Hiszpanii i Portugalii. Indeks zrównoważonego rozwoju SEDA 2016, który opracowali eksperci z Boston Consulting Group, wskazuje, że Polska jest w tej chwili 30 najlepszym miejscem do życia na świecie.

Indeks zrównoważonego rozwoju SEDA 2016. Polska liderem Europy, gonimy Zachód

Polska liderem Europy? Pod względem poprawy jakości życia gonimy Zachód. W tej chwili wyprzedzamy już Włochy oraz Grecję i depczemy po piętach Hiszpanii i Portugalii. Indeks zrównoważonego rozwoju SEDA 2016, który opracowali eksperci z Boston Consulting Group, wskazuje, że Polska jest w tej chwili 30 najlepszym miejscem do życia na świecie.

W raporcie dotyczącym 149 państw świata analitycy Boston Consulting Group uwzględnili takie wskaźniki jak PKB, stabilność gospodarki, sytuacja na rynku pracy, jakość edukacji i opieki zdrowotnej, infrastruktura, administracja, zrównoważenie dochodów, społeczeństwo obywatelskie i stan środowiska naturalnego.

I dopiero na tej podstawie opracowali syntetyczny wskaźnik SEDA (z ang. sustainable economic development assessment), czyli ich pomysł na ocenę zrównoważonego rozwoju gospodarczego. "SEDA jest narzędziem analitycznym, z którego rządy mogą korzystać do identyfikowania silnych stron swoich krajów oraz obszarów, które powinny stać się przedmiotem poprawy" - chwali BCG.

Wynik? Po raz drugi z rzędu bardzo dobre miejsce Polski. W ogólnym zestawieniu zajęliśmy 30 pozycję - za Portugalią i Hiszpanią, ale przed Włochami i Grecją.

Grecja w najnowszym raporcie spadła do 5-tej dziesiątki krajów, a pod względem poprawy jakości życia znalazła się na ostatniej pozycji. Trudno się jednak temu dziwić. W obliczu kryzysu gospodarczego próżno szukać Greków, którzy poczuli poprawę w ostatnich latach.

Polska liderem

Autorzy raportu wymieniają Polskę wśród zaledwie kilku krajów, które dobrze wykorzystują gospodarczą szansę i nieustannie poprawiają jakość życia obywateli. BCG wśród liderów wymienia między innymi Wietnam, Rwandę, Albanię, Etiopię oraz kraje bałkańskie i właśnie Polskę. W Europie lepszego tempa niż Polska nie ma żaden kraj. Warto przypomnieć, że drugi rok znajdujemy się na tej pozycji.

"Polska pod względem poprawy jakości życia uplasowała się na 36. miejscu, ale z 67 punktami jest pierwszym pod względem tempa zmian krajem w Europie" - czytamy w opracowaniu raportu.

"Polska najszybciej spośród krajów Unii Europejskiej poprawia jakość życia. Naszym osiągnięciem jest również przełamanie typowej, negatywnej zależności pomiędzy wzrostem gospodarczym i stanem środowiska - w Polsce, równolegle z rozwojem ekonomicznym, następuje poprawa stanu środowiska" - tłumaczą eksperci z polskiego oddziału Boston Consulting Group.

I jak zauważają - jesteśmy wyjątkowym przykładem kraju, w którym rozwój gospodarczy nie doprowadza środowiska do ruiny. Tak jest między innymi w Hongkongu, gdzie wyraźnie spadły ceny mieszkań, a zatrudniani menadżerowie oczekują rekompensaty za zły stan powietrza.

Warto zauważyć, że nasz kraj w ocenie SEDA znajduje się w zdecydowanie lepszej sytuacji niż wynikałoby to z samego poziomu PKB przypadającego na mieszkańca. Pod względem PKB per capita w 2015 roku według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska znajdowała się na 43. pozycji na świecie. Dlaczego? Analitycy BCG biorą pod uwagę nie tylko same wskaźniki gospodarcze. Miejsce Polski poprawia na przykład ocena systemy edukacji.

Sam raport to jednak nie tylko peany na cześć Polski. Nasze największe słabości to między innymi rynek pracy i dochody. W tych kategoriach zajmujemy odpowiednio 21. i 24. miejsce wśród krajów UE, czyli poniżej unijnej średniej. Jak zauważają autorzy raportu - to dwa kluczowe czynniki, które szczególnie wpływają na sytuację i nastroje w gospodarstwach domowych.

Gdzie żyje się lepiej niż w Polsce?

Najwyżej w rankingu SEDA uplasowała się Norwegia, która wyprzedziła inne kraje we wszystkich kategoriach. Dziesięć pierwszych miejsc zajmują kraje Europy Zachodniej. Dopiero w drugiej dziesiątce pojawiają się państwa spoza Europy - Australia, Singapur, Hongkong, Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone oraz Japonia.

Co ciekawe - chociaż doganiamy kraje z tak zwanej "starej Unii Europejskiej", to uciekają od nas najbliżsi sąsiedzi, czyli Czechy, Słowenia i niedaleka Estonia - kraje, które razem z nami w 2004 roku weszły do Wspólnoty. Słowenia znalazła się na 22 miejscu, Estonia 24 a Czechy na 25.

Pozycja w rankingu SEDA 2016 Kraj
1 Norwegia
2 Holandia
3 Finlandia
4 Niemcy
5 Austria
6 Dania
7 Szwajcaria
8 Islandia
9 Belgia
10 Szwecja
11 Australia
12 Luksemburg
13 Singapur
14 Irlandia
15 Hong Kong
16 Kanada
17 Wielka Brytania
18 Nowa Zelandia
19 Stany Zjednoczone
20 Francja
21 Japonia
22 Słowenia
23 Korea Południowa
24 Estonia
25 Czechy
26 Zjednoczone Emiraty Arabskie
27 Katar
28 Hiszpania
29 Portugalia
30 Polska

Kto w ostatnich latach wykazał się największym skokiem? "Pod względem jakości życia największych zmian dokonały kraje Afryki i Azji. Drugie miejsce na świecie pod względem tempa zmian zajmują Chiny" - przybliżają autorzy raportu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
PP
8 lat temu
Grecja, Włochy, Hiszpania i Portugalia to przecież to osławione kraje PIGS - zadłużone po uszy i ponoć pogrążone w kryzsyie. Serio to taki sukces, że "depczemy im po piętach"? Wytłumaczcie mi, dlaczego niższe zarobki niż PL ma tylko Bułgaria, Rumunia i bodajże Łotwa w UE? Dlaczego wyprzedziły nas Węgry, Czechy, Słowacja? Dlaczego 4 mln ludzi wyjechało bezpowrtonie z tego raju na ziemi?
zamknacKW
8 lat temu
Co ja tu jeszcze robię? oO
Qłejk
8 lat temu
Będziemy w pierwszej "10" za 15-20 lat. Jesteśmy pracowici, oszczędni i pomysłowi i kroczek po kroczku eliminujemy patologie w systemie prawnym.
szooook
8 lat temu
Usa o 2 dziesiatce a w badaniach na zadowolenie z zycia sa na 1 miejscu. Hmmm
soniula
8 lat temu
Propaganda, propaganda, jak długo będą Polskę doić święte krowy Watykanu to nic się nie zmieni, wręcz przeciwnie będziemy spadać. W Polsce żyje się dobrze klerowi, celebrytom i politykom i politycznym złodziejom poza tym reszta wegetuje od wypłaty do wypłaty jeśli takowe mają, szczególnie ten dobrobyt widać co rano przy śmietnikach.
...
Następna strona