Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indolencja i zła wizja w polityce zagranicznej. Opozycja o Sikorskim

0
Podziel się:

- Politykę ministra Sikorskiego cechuje swoisty "realizm rezygnacyjny" - takie opinie o polityce zagranicznej można było usłyszeć dziś w Sejmie.

Indolencja i zła wizja w polityce zagranicznej. Opozycja o Sikorskim
(Maj/Reporter)

Politykę ministra Sikorskiego cechuje swoisty realizm rezygnacyjny. Pan uważa, że pan nic nie może i dlatego tak jest - takie opinie o polityce zagranicznej można było usłyszeć dziś w Sejmie.

Opozycja zarzuca Radosławowi Sikorskiemu indolencję i błędną wizję naszej polityki zagranicznej. W Sejmie posłowie debatowali na temat expose szefa MSZ.

Jak podkreślał z mównicy sejmowej poseł PiS Krzysztof Szczerski, minister Sikorski w swojej polityce rezygnuje ze spraw trudnych. Przykładem tego, zdaniem posła, jest sprawa zwrotu wraku prezydenckiego Tupolewa.

- _ Politykę ministra Sikorskiego cechuje swoisty realizm rezygnacyjny. I to jest opis tego co Pan robi w kwestii smoleńskiej. Pan uważa, że pan nic nie może i dlatego tak jest. I to jest problem, który ja mam z polityką ministra Sikorskiego _ - mówił Szczerski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KRZYSZTOFA SZCZERSKIEGO:

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka z Solidarnej Polski, minister Sikorski forsuje koncepcję naszego kraju, jako pełnoprawnego partnera wobec mocarstw. W rzeczywistości, zdaniem posła, działania rządu przynoszą odwrotny skutek.

- _ Tracimy powoli podmiotowość, popierając politykę najmocniejszych graczy w regionie. Ale pan minister Sikorski będzie za taką politykę poklepywany po plecach na europejskich salonach. Dlatego niech Pan porzuci mrzonki o równym traktowaniu Polski przez kraje, które mają dwadzieścia razy większe budżety i traktują nasze kraje jako rynki zbytu dla swoich towarów _ - mówił poseł.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ARKADIUSZA MULARCZYKA:

Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski zarzucił ministrowi spraw zagranicznych, że w jego resorcie pracuje wiele osób z przeszłością agenturalną.

- _ Panie ministrze, Pan się kreuje na antykomunistę. Obecnie w ministerstwie zatrudnionych jest około stu trzydziestu jeden współpracowników PRL-owskich służb specjalnych. Aż siedmiu z nich kieruje naszymi placówkami zagranicznymi. czy po 20 latach wolnej Polski nie stać Pana na to, żeby zatrudnić młodych ludzi, wykształconych na zachodnich akademiach albo na polskich uniwersytetach? _ - grzmiał poseł Mularczyk.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ARKADIUSZA MULARCZYKA:

Tadeusz Iwiński z SLD podkreślał, że Polska nie wykorzystuje w polityce zagranicznej wszystkich swoich atutów i brak jest dalekosiężnej strategii naszej polityk zagranicznej.

- _ Wciąż odczuwa się brak strategicznej wizji Polski w świecie i nie toczy się debata na ten temat. Ubiegłoroczny dokument Priorytety polskiej polityki zagranicznej, jest już częściowo nieaktualny. Pewna bierność strategiczna dostrzegana jest nawet w obszarze polityki unijnej, słusznie postrzeganej za dla nas kluczową _ - mówił poseł.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TADEUSZA IWIŃSKIEGO:

Tadeusz Iwiński z SLD odniósł się też do zapowiedzi ministra, że Polska w ciągu dekady wyda 140 miliardów złotych na tzw siły odstraszania, czyli nowoczesny sprzęt woskowy. Tadeusz Iwiński kwestionował potrzebę tak wielkich wydatków na zbrojenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski szykuje niespodziankę. O co chodzi? Informacja szefa MSZ nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej w roku 2013 to główny punkt rozpoczynającego się jutro trzydniowego posiedzenia Sejmu.
SLD nie poprze PiS. "To grozi recydywą" Klub SLD nie poprze wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego - zapowiedział szef Sojuszu Leszek Miller.
SLD poprze kandydata PiS na premiera? Profesor Gliński zadeklarował gotowość do rozmów ze wszystkimi klubami oprócz Ruchu Palikota.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)