Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Integracja Ukrainy z UE. Kluby parlamentarne wyrażą popracie

0
Podziel się:

Histeryczny ton wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego MSZ, który zabrzmiał w jego komentarzu na temat relacji Ukrainy z Unią Celną, jest dla nas kompletnie niezrozumiały.

Integracja Ukrainy z UE. Kluby parlamentarne wyrażą popracie
(Bushy moustache/public domain)

Ukraińskie kluby parlamentarne przygotowują wspólne oświadczenie, w którym wyrażą poparcie dla integracji kraju z Unią Europejską - poinformował przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak.

Polityk podkreślił w wywiadzie telewizyjnym, że Ukraina nie stara się o wejście do Unii Celnej (UC) Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Szef MSZ Ukrainy Leonid Kożara przekazał tymczasem, że w przyszłym tygodniu wizytę w ukraińskiej stolicy złoży rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Tematem jego rozmów ma być właśnie udział Ukrainy w UC.

- _ Integracja europejska jest jedną z głównych kwestii dla wszystkich pięciu partii, które weszły do parlamentu i żadnych rozbieżności między nimi w tej sprawie nie ma _ - powiedział przewodniczący parlamentu Rybak. Jak zaznaczył, rządząca Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza także nie ma żadnych wątpliwości, że Ukraina powinna dążyć do UE.

Mówiąc o formowanej przez Moskwę UC szef ukraińskiego parlamentu oświadczył, że Kijów nie ma zamiaru do niej wstępować, choć eksperci zastanawiają się, jak ma wyglądać współpraca Ukrainy z tą organizacją.

- _ Ukraina nie składała żadnych podań o wejście do Unii Celnej, ale kwestia ta (współpracy) jest analizowana. Jednak o wejściu Ukrainy do Unii Celnej nikt nie mówi _ - powiedział Rybak w rozmowie z telewizją 5.Kanał, nadanej w środę wieczorem.

W grudniu ukraińska opozycja ostrzegła, iż prezydent Janukowycz zamierza przyłączyć Ukrainę do UC, choć on sam niejednokrotnie mówił, że Kijów może przyjąć wyłącznie _ niektóre przepisy _ obowiązujące w tej Unii.

Temat ten miał być omawiany przez Janukowycza podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 18 grudnia w Moskwie, jednak w ostatniej chwili wizyta została odwołana.

Media pisały wówczas, że kwestią sporną _ stało się dążenie Ukrainy do znalezienia takiej formuły dołączenia się do niektórych przepisów Unii Celnej, które nie przeczyłyby parafowanej i oczekującej na podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE _.

Obecne dyskusje wokół integracji Ukrainy z UE i współpracy z Unią Celną odbywają się na tle ostrej wymiany zdań między resortami dyplomacji Ukrainy i Rosji. 1 stycznia przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Gorbań oświadczył, że Moskwa nie obniży cen gazu dla Kijowa, jeśli ten nie wejdzie do UC.

Przedstawiciel MSZ Ukrainy Ołeksandr Wołoszyn odpowiedział, że takie stanowisko jest dla jego kraju obraźliwe. - _ Histeryczny ton wypowiedzi pana Gorbania, który zabrzmiał w jego komentarzu na temat relacji Ukrainy z Unią Celną, jest dla nas kompletnie niezrozumiały _ - oświadczył ukraiński dyplomata.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują drastyczne podwyżki mandatów Chodzi przede wszystkim o wyższe kary dla kierowców, którzy pozwalają sobie na prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.
Oni chcą wspólnego państwa z Rosją 41 proc. Ukraińców popiera utworzenie wspólnego państwa w składzie Ukraina, Rosja i Białoruś.
Będzie oświadczenie ws. integracji z UE Integracja europejska jest jedną z głównych kwestii dla wszystkich pięciu partii, które weszły do parlamentu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)