Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
13.02.2011 13:45

Interpretacja podatkowa będzie droższa. 25-krotnie

Z 40 na 1000 złotych ma wzrosnąć opłata m.in. dla banków, funduszy emerytalnych, czy oddziałów firm zagranicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Resort finansów chce, by największe firmy płaciły więcej za wydawanie interpretacji podatkowych. Na przykład banki, czy zakłady ubezpieczeń płaciłyby 1000 zł, zamiast 40 zł, jak obecnie. Taką zmianę przewidują założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wyższą opłatę od interpretacji wnosiłyby na przykład banki, tak zwane podatkowe grupy kapitałowe, zakłady ubezpieczeń, instytucje finansowe, fundusze emerytalne, oddziały firm zagranicznych.

Aktualnie opłata za interpretację jest jednakowa dla wszystkich podmiotów i wynosi 40 złotych. Tymczasem ministerstwo szacuje, że średni koszt wydania wiążącej interpretacji podatkowej w 2009 roku wyniósł 1072 złote. _ Obowiązująca w obecnej wysokości opłata za wydanie interpretacji nie odzwierciedla, jakości, rangi oraz pracochłonności związanej z tą instytucją _ - uważa resort finansów.

Ministerstwo informuje, że tylko w 2009 roku wydano około 30 tysięcy interpretacji, przy czym aż 23 procent wniosków o ich wydanie składanych jest przez firmy obsługiwane przez tzw. wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Zajmują się one dużymi firmami, bankami, czy przedsiębiorstwami zagranicznymi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/emeryci;dostana;ponad;4;5;mld;zl;wiecej;najbiedniejsi;po;20;zlotych,19,0,769555.html) Emeryci dostaną ponad 4,5 mld zł więcej. Najbiedniejsi po 20 złotych
Według resortu finansów opłata związana z wydaniem interpretacji nie koresponduje zarówno z cenami wolnorynkowymi za tego typu usługi, jak też z opłatami za inne czynności administracyjne. - _ Zestawienie kwoty 40 zł z cenami usług świadczonych przez doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów powoduje, iż podatnicy, w tym przede wszystkim duże podmioty, traktują interpretacje indywidualne, jako praktycznie darmową instytucję doradczą specjalizującą się w optymalizacji podatkowej _ - ocenia.

_ W celu wyeliminowania takich praktyk, wysokość opłaty za wydanie interpretacji dla dużych podmiotów powinna zostać podniesiona _ - uważa ministerstwo. Resort przewiduje, że podniesie opłat zwiększy dochody budżetu państwa o około 7,2 mln złotych. Ministerstwo podkreśla, że w związku kosztami funkcjonowania biur Krajowej Informacji Podatkowej (ponad 30 mln zł w 2009 r.) zmiana nie spowoduje zbilansowania dochodów i wydatków budżetu państwa w ramach systemu wydawania interpretacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;mniejszy;o;6;miliardow,13,0,764429.html) Deficyt mniejszy o 6 miliardów Deficyt sektora finansów publicznych w 2011 roku może być niższy o 2 - 2,5 pkt procentowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/blad;w;broszurze;fiskusa;moze;byc;kosztowny,12,0,758796.html) Błąd w broszurze fiskusa może być kosztowny Ministerstwo nieprecyzyjnie informuje podatników, że mogą odliczać VAT od paliwa.
Tagi: prawo podatkowe, ministerstwo finansów, resort finansów, interpretacja podatkowa, ordynacja podatkowa, opłaty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz