Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii. Bedzie wspólne stanowisko Unii Europejskiej?

0
Podziel się:

W Wilnie rozpoczyna się (12.00) dwudniowe, nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych 28 krajów. Na unijną naradę ministerialną zaproszony został sekretarz stanu USA John Kerry.

Na zdj. John Kerry
Na zdj. John Kerry (United States Department of State)

Unijni szefowie dyplomacji oczekują, że Amerykanin poinformuje o planach Waszyngtonu dotyczących Syrii i o dowodach, które mają potwierdzać, że to reżim w Damaszku użył broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej. _ Zaproszenie Kerry'ego pokazuje, że jak przychodzi co do czego, to Zachód naradza się, działa i decyduje wspólnie _ - tak mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski kilka dni temu w Brukseli.

Jednak Unia Europejska jest w sprawie Syrii podzielona. Tylko Francja zadeklarowała, że jest gotowa na interwencję zbrojną wraz ze Stanami Zjednoczonymi. W nalotach na wybrane, syryjskie cele miała też brać udział Wielka Brytania - zwolennikiem był premier David Cameron, ale nie zgodził się na to parlament.

Pozostałe kraje, choć potępiają użycie broni chemicznej, to nie chcą rozpoczynać wojny, a część uzależnia decyzję o udziale w interwencji zbrojnej od raportu ONZ-towskich inspektorów i rezolucji Rady Bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie ugnie się pod prośbami Obamy! - _ To co nas niepokoi, to to, że skutki tej interwencji mogą być wielorakie _ - mówi Radosław Sikorski.
Przechwycili rozkaz o ataku na obiekty USA Stany Zjednoczone przechwyciły rozkaz, w którym przedstawiciel władz Iranu nakazywał szyickim bojownikom w Iraku, by atakowali interesy USA w Bagdadzie w przypadku interwencji w Syrii.
Francja weźmie udział w ataku na Syrię? Prezydent Francji wzywa Europę do zjednoczenia wysiłków w sprawie Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)