Notowania

gus
30-01-2018 (15:28)

Inwestycje w końcu drgnęły. Ekonomiści komentują dane o PKB

W końcówce 2017 roku rosły w tempie blisko 12 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LESZEK ZYCH/REPORTER)
Końcówka 2017 roku była bardzo dobra dla polskiej gospodarki.

Polska gospodarka rozwija się najszybciej od lat, co potwierdzają najnowsze dane GUS. Nie jest to jednak niespodzianka, w przeciwieństwie do zaskakującego odbicia w inwestycjach. W końcówce 2017 roku rosły w tempie blisko 12 proc.

Polska gospodarka urosła w 2017 roku o 4,6 proc. - wynika z pierwszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza ogromny skok względem poprzedniego roku, gdy PKB rosło w tempie 2,9 proc.

"Inwestycje wzrosły o 5,4 proc. po spadku o 7,9 proc. w 2016 i była to największa pozytywna niespodzianka w dzisiejszych danych" - czytamy w komentarzu ekonomistów BZ WBK.

Jak podkreślają, dane za cały 2017 był istotną wskazówką odnośnie tempa wzrostu gospodarczego w samym czwartym kwartale ubiegłego roku, co do którego więcej informacji GUS przekaże w lutym.

"Wygląda na to, że był to kolejny kwartał z tempem wzrostu powyżej oczekiwań. Dynamika PKB w czwartym kwartale implikowana z danych całorocznych to nieco ponad 5 proc., najprawdopodobniej w przedziale 5,1-5,3 proc. Inwestycje mogły wzrosnąć o 11,8 proc., co jest wyraźnym odbiciem z 3,3 proc. za trzeci kwartał" - podkreślają eksperci BZ WBK i przyznają, że zamiast prawie 12 proc. oczekiwali bardziej wyniku w okolicach 7 proc.

Co ciekawe, przyspieszenie w inwestycjach miało miejsce na tle dość wyraźnego negatywnego wkładu zapasów, które odjęły 1,2 pkt. proc. od dynamiki PKB. Według ekonomistów BZ WBK, lepsze od oczekiwań statystyki mogą wynikać z przeklasyfikowania projektów infrastrukturalnych na gotowe inwestycje.

Inwestycje zagraniczne. Powstanie ponad 16 tys. miejsc pracy

Na dwucyfrowy wzrost inwestycji zwracają uwagę także ekonomiści PKO BP.

"Dynamika inwestycji wystrzeliła do prawie 12 proc., przy czym słabsza dynamika produkcji budowlano-montażowej w czwartym kwartale sugeruje, że za przyspieszenie inwestycji odpowiadać może sektor prywatny, z większą rolą nakładów na maszyny i urządzenia oraz środki transportu" - czytamy w komentarzu PKO BP.

Ekonomiści wskazują, że gospodarka Polski weszła w 2018 rok z dużym impetem. Spodziewają się, że może być równie udany pod względem dynamiki PKB co ubiegły. Z tym, że konsumpcja, będąca do tej pory głównym motorem wzrostu PKB, może ustąpić miejsca inwestycjom.

"Dodatkowo spodziewamy się, że silnikiem napędzającym polską gospodarkę pozostanie eksport netto, mimo rosnącego importu towarów napędzanego popytem krajowym" - dodają.

Tagi: gus, inwestycje, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2018

AnnaTotalna w szoku, a experci oPOzycji POsypują głowy POpiołem. Tyle błędów w prognozowaniu PKB jak oni nie popełnił jeszcze nikt w historii POlski. Nowa … Czytaj całość

30-01-2018

ObserwatorPropaganda działa prężnie -jak w dawnych czasach .Tylko tych wielkich sukcesów nie widać w realnym swiecie nas otaczającym. Działa skutecznie program … Czytaj całość

30-01-2018

BalcerJeżeli w pierwszym roku rządów PiS wszystko zanurkowalo do dna to później każde drgniecie będzie sukcesem.

Rozwiń komentarze (17)