Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inwestycje w końcu drgnęły. Ekonomiści komentują dane o PKB

Inwestycje w końcu drgnęły. Ekonomiści komentują dane o PKB

Końcówka 2017 roku była bardzo dobra dla polskiej gospodarki. Fot. LESZEK ZYCH/REPORTER
Końcówka 2017 roku była bardzo dobra dla polskiej gospodarki.

Polska gospodarka rozwija się najszybciej od lat, co potwierdzają najnowsze dane GUS. Nie jest to jednak niespodzianka, w przeciwieństwie do zaskakującego odbicia w inwestycjach. W końcówce 2017 roku rosły w tempie blisko 12 proc.

Polska gospodarka urosła w 2017 roku o 4,6 proc. - wynika z pierwszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza ogromny skok względem poprzedniego roku, gdy PKB rosło w tempie 2,9 proc.

"Inwestycje wzrosły o 5,4 proc. po spadku o 7,9 proc. w 2016 i była to największa pozytywna niespodzianka w dzisiejszych danych" - czytamy w komentarzu ekonomistów BZ WBK.

Jak podkreślają, dane za cały 2017 był istotną wskazówką odnośnie tempa wzrostu gospodarczego w samym czwartym kwartale ubiegłego roku, co do którego więcej informacji GUS przekaże w lutym.

"Wygląda na to, że był to kolejny kwartał z tempem wzrostu powyżej oczekiwań. Dynamika PKB w czwartym kwartale implikowana z danych całorocznych to nieco ponad 5 proc., najprawdopodobniej w przedziale 5,1-5,3 proc. Inwestycje mogły wzrosnąć o 11,8 proc., co jest wyraźnym odbiciem z 3,3 proc. za trzeci kwartał" - podkreślają eksperci BZ WBK i przyznają, że zamiast prawie 12 proc. oczekiwali bardziej wyniku w okolicach 7 proc.

Co ciekawe, przyspieszenie w inwestycjach miało miejsce na tle dość wyraźnego negatywnego wkładu zapasów, które odjęły 1,2 pkt. proc. od dynamiki PKB. Według ekonomistów BZ WBK, lepsze od oczekiwań statystyki mogą wynikać z przeklasyfikowania projektów infrastrukturalnych na gotowe inwestycje.

Inwestycje zagraniczne. Powstanie ponad 16 tys. miejsc pracy


Na dwucyfrowy wzrost inwestycji zwracają uwagę także ekonomiści PKO BP.

"Dynamika inwestycji wystrzeliła do prawie 12 proc., przy czym słabsza dynamika produkcji budowlano-montażowej w czwartym kwartale sugeruje, że za przyspieszenie inwestycji odpowiadać może sektor prywatny, z większą rolą nakładów na maszyny i urządzenia oraz środki transportu" - czytamy w komentarzu PKO BP.

Ekonomiści wskazują, że gospodarka Polski weszła w 2018 rok z dużym impetem. Spodziewają się, że może być równie udany pod względem dynamiki PKB co ubiegły. Z tym, że konsumpcja, będąca do tej pory głównym motorem wzrostu PKB, może ustąpić miejsca inwestycjom.

"Dodatkowo spodziewamy się, że silnikiem napędzającym polską gospodarkę pozostanie eksport netto, mimo rosnącego importu towarów napędzanego popytem krajowym" - dodają.

inwestycje, pkb, ekonomiści, komentarze, dane gus
GUS
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
dajcie balcerowicza
2018-02-01 14:02
to wszystko schłodzi...
ja
2018-02-01 07:53
Inwestycje tworzące miejsca pracy są OK, ale czy dostaniemy tam pracę zależy głównie od nas samych, czyli od tego, co potrafimy i jakimi ludźmi jesteśmy. Ktoś powie, że to zależy od znajomości. No właśnie - żeby być poleconym trzeba też być odpowiednią osobą. Nie każdego nasi znajomi chcą polecać. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian w postepowaniu i zamiast chodzić za pracą, praca przychodzi do nas.
Walor
2018-01-31 20:09
A inflacja do waloryzacji rent i emerytur 0,44 % FAKTYCZNA 5,6 %
Pokaż wszystkie komentarze (17)