Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Nowe drogi i tory kolejowe dla Polski Wschodniej. Wiceminister obiecuje inwestycje

49
Podziel się:

Drogi, tory i transport publiczny. Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak zapowiada kolejne inwestycje na wschodzie Polski. - Do końca 2017 r. będzie wydana połowa unijnych pieniędzy dostępnych w programie Polska Wschodnia 2014-2020 - dodał Hamryszczak.

Najwięcej pieniędzy na drogi pozyska województwo podlaskie
Najwięcej pieniędzy na drogi pozyska województwo podlaskie (Lukasz Piecyk/REPORTER)

Polska Wschodnia 2014-2020 z budżetem ponad 2 mld euro z UE jest programem dedykowanym pięciu regionom: podlaskiemu, warmińsko-mazurskiemu, lubelskiemu, podkarpackiemu i świętokrzyskiemu. To specjalny program przeznaczony na wyrównywanie szans rozwojowych tych regionów. Program jest następcą programu Rozwój Polski Wschodniej z lat 2007-2013.

Hamryszczak powiedział podczas pobytu w Białymstoku w ostatnim tygodniu, że obecnie zakontraktowano ponad 40 proc. dostępnych w programie Polska Wschodnia pieniędzy, a to oznacza, że - jak to określił - do końca 2017 r. będzie to połowa alokacji. - Spokojnie zrealizujemy cel, który został przed nami postawiony - mówił wiceminister rozwoju.

Hamryszczak poinformował, że do listopada będą podpisywanie kolejne umowy na budowy dróg oraz transport publiczny i projekty kolejowe. Dodał, że to "niezwykle istotne" inwestycje dla wschodniego makroregionu Polski, ale także przedsięwzięcia "wysokobudżetowe", które z jednej strony przyniosą konkretne korzyści mieszkańcom, a z drugiej podniosą stopień wykorzystania pieniędzy w programie.

Zobacz także: Zobacz także: Ile kosztuje prędkość?

Minister wskazał, że wiele wskazuje na to, iż najwięcej pieniędzy na drogi pozyska województwo podlaskie. Samorząd tego regionu i miasto Białystok zdobyły łącznie ok. 900 mln zł z tego programu z puli 2,2 mld zł na duże projekty drogowe i transportowe.

W Białymstoku np. dzięki 84,5 mln zł dotacji z Polski Wschodniej realizowany jest obecnie projekt obejmujący przebudowy ulic i zakup 20 niskoemisyjnych autobusów czy wprowadzenie systemu informacyjnego w obsłudze przewozów osób niepełnosprawnych. Drugi białostocki projekt (dotacja blisko 105,5 mln zł) to również modernizacje i przebudowy kilkunastu ulic oraz m.in. zakup kolejnych 40 nowoczesnych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej, zakup biletomatów mobilnych i stacjonarnych.

Z programu Polska Wschodnia miasto Białystok chce również zdobyć pieniądze na budowę tzw. intermodalnego węzła komunikacyjnego. W rejonie dworców PKP i PKS ma powstać centrum przesiadkowe, tunel pod torami PKP na potrzeby autobusów, pieszych i rowerzystów na przedłużeniu ul. Św. Rocha, przebudowę układu drogowego i skrzyżowań w okolicy, również zakup 20 autobusów miejskich. Wniosek jest w trakcie oceny. Miasto liczy na dotację w wysokości 134,7 mln zł.

autor: Izabela Próchnicka

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Mazur
7 lat temu
Ja się pytam co z S 16. Czy pis zapomniał o obietnicach a Szmit w szczególności.
Aga
7 lat temu
Szkoda, że tylko Białystok. Teraz z centrum Polski np. z Łodzi do takiego Wrocławia jest średnio 3 godziny drogi. Ale już do Lublina czy Rzeszowa, mimo porównywalnych odległości 4,5 - 6 godzin. Przydałaby się jakaś wielopasmowa szybka droga w tamtych kierunkach.
Poli
7 lat temu
A kiedy wreszcie dokończycie A1 ??? Jedna z najważniejszych dróg w kraju, wciąż poszatkowana !!!
Suweren
7 lat temu
Polska Wschodnia to polska kaczyńskiego !
Ichacha
7 lat temu
Przenieście do Białegostoku stolicę państwa ,asfaltujcie las dla rębajły szyszki i kaczkodan będzie miał miejsce na pomniki. A i dla antka wariatora brzoza się znajdzie ?
...
Następna strona