Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Amerykańscy inwestorzy liczą na stabilną politykę nowego rządu

0
Podziel się:

- To regularna zmiana rządów w demokracji. Rozmawialiśmy już z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości i wszyscy mamy moim zdaniem jeden wspólny cel - wzrost gospodarczy w Polsce - mówi szef Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Amerykańscy inwestorzy liczą na stabilną politykę nowego rządu
(DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0/wikimedia)

Dla inwestorów zagranicznych najważniejsza jest stabilność, jestem pewien, że nowy rząd będzie kontynuował taką politykę - uważa szef Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce AmCham Tony Housh. Dodał, że inwestorzy zagraniczni nie chcą być traktowani inaczej niż polskie firmy.

- To regularna zmiana rządów w demokracji. Rozmawialiśmy już z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości i wszyscy mamy moim zdaniem jeden wspólny cel - wzrost gospodarczy w Polsce. Jesteśmy teraz w dobrej sytuacji, mamy jednocyfrowe bezrobocie, bardzo niską inflację. Jest wzrost poziomu płac w kraju, ale zawsze może być wyższy. Dla inwestorów zagranicznych najważniejszy jest element stabilności. Jestem pewien, że nowy rząd chce to kontynuować, a być może osiągnąć jeszcze wyższy wzrost gospodarczy - powiedział. Dodał, że jest to w interesie wszystkich Polaków.

Zauważył, że oczywiście sytuacja może być lepsza, m.in. w kwestiach funkcjonowania administracji i biurokracji. - Myślę, że wszyscy mamy jeden wspólny cel. Dyskusja oczywiście będzie o tym, jak go realizować - zaznaczył. Podkreślił, że po rozmowach z przedstawicielami PiS stwierdza, że to ugrupowanie jest otwarte na dyskusję z punktu widzenia sytuacji inwestorów. Zaznaczył, że inwestorzy zagraniczni nie chcą specjalnego traktowania, ale takiego samego jak w przypadku polskich firm.

Pytany, czy nie obawia się takich rozwiązań, jak proponowany przez PiS podatek bankowy i od marketów, odpowiedział: Najważniejsze to pamiętać, że kiedy taki podatek będzie wprowadzony, może się to przełożyć na ceny na półkach. Podkreślił, że ceny wielu produktów w Polsce są niższe niż w innych krajach Europy Środkowej i Zachodniej, ale to nie znaczy, że konsumenci chcą płacić w Polsce więcej. - Czekamy też na decyzję, który wariant podatku bankowego wybierze rząd - od transakcji finansowych czy aktywów - powiedział.

Pytany o specjalne strefy ekonomiczne w Polsce, w których działalność prowadzą w Polsce m.in. amerykańskie firmy, odpowiedział, że całe terytorium Polski powinno być strefą, tak, żeby firmy mogły inwestować gdzie chcą, a nie w konkretnej lokalizacji. Jego zdaniem warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce powinny być identyczne dla wszystkich. USA są największym inwestorem zagranicznym w Polsce.

Zobacz też: * *Chińskie firmy chemiczne szukają partnerów w Polsce

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)