Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje na kolei. Polska liczy na wsparcie Europy

0
Podziel się:

Celem jest zmodernizowanie do 2023 roku około 90 procent polskiej części sieci pasażerskiej i towarowej.

Inwestycje na kolei. Polska liczy na wsparcie Europy
(Cmelak770/CC/Wikipedia)
bFfYShVh

Polska chce, by warta 8 miliardów złotych modernizacja pięciu linii kolejowych - m.in. z Wrocławia do Poznania, z Warszawy do Poznania i Rail Baltica - była prowadzona z wykorzystaniem środków z funduszu _ Łącząc Europę _ (CEF).

_ - W pierwszym naborze w ramach funduszu 'Łącząc Europę' Polska ma zamiar zgłosić pięć projektów kolejowych o wartości 8 mld zł _ - poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki, cytowany we wtorkowym komunikacie resortu.

Zgodnie z informacjami resortu, prace modernizacyjne prowadzone będą na linii kolejowej E59 Wrocław - Poznań (granica województwa dolnośląskiego - Czempiń), E20 Warszawa Poznań (Sochaczew - Swarzędz), E75 Rail Baltica (Sadowne - Białystok) oraz na liniach Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki i linii obwodowej Warszawa Gołąbki/Warszawa Zachodnia - Warszawa Gdańska.

bFfYShVj

_ - Celem jest zmodernizowanie do 2023 r. około 90 proc. polskiej części sieci pasażerskiej i towarowej, skrócenie czasu podróży między miastami wojewódzkimi do 1 godziny i 50 minut oraz uzyskanie stałych prędkości pociągów na długich odcinkach _ - podkreślił Klepacki.

W komunikacie podano, że po włączeniu Polski do Transeuropejskiej Sieci Transportowej, przez nasz kraj będą przebiegały dwa korytarze sieci bazowej: z północy na południe Bałtyk - Adriatyk oraz ze wschodu na zachód Bałtyk - Morze Północne. Wyjaśniono, że sieć bazowa oznacza pełną elektryfikację linii, w miarę możliwości również bocznic, stworzenie warunków do prowadzenia pociągów o długości 740 m, jeżdżących z prędkością 100 km/h, przy wykorzystaniu Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.

Fundusz _ Łącząc Europę _ ma wspierać projekty infrastrukturalne w obszarze transportu, energetyki i technologii informacyjnych. Będzie zarządzany bezpośrednio przez Komisję Europejską. W ramach instrumentu będą finansowane działania mające na celu rozbudowę infrastruktury służącej wzmacnianiu Wspólnego Rynku Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfYShVp
bFfYShVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)