Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inwigilicja Francji przez USA. "To szokujące"

Inwigilicja Francji przez USA. "To szokujące"

 Manuel Valls, szef francuskiego MSW Fot. Jackolan1/CC/Wikipedia
Manuel Valls, szef francuskiego MSW
Informacje o tym, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego przechwytywała na masową skalę połączenia telefoniczne we Francji są szokujące i wymagają wyjaśnień - powiedział szef francuskiego MSW Manuel Valls.

Dziennik Le Monde podał, powołując się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, że NSA w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów. Miało to nastąpić pomiędzy 10 grudnia 2012 roku a 8 stycznia roku 2013.

Le Monde na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów. Jedna z tych metod polegała na tym, że użycie niektórych numerów telefonicznych aktywowało sygnał, który automatycznie uruchamiał nagrywanie rozmów.

Inwigilacja obejmowała również przechwytywanie SMS-ów na podstawie słów kluczowych. Ponadto NSA systematycznie rejestrowała historię połączeń każdego z inwigilowanych obiektów.

Operacje te prowadzono w ramach programu o nazwie US-985D. Nie jest jasne, co oznaczał ten kryptonim. Dla porównania, skrót używany przez NSA na określenie podobnej operacji prowadzonej w Niemczech, brzmiał US-987LA lub US-987LB. Le Monde twierdzi, że ten ciąg cyfr odpowiadał temu, co NSA nazywała stroną trzecią, określając w ten sposób takie kraje jak Francja, Niemcy, Austria, Polska i Belgia. Jako stronę drugą z kolei NSA określała kraje anglosaskie, połączone historycznymi związkami z USA: Wielką Brytanię, Kanadę, Australię i Nową Zelandię.

Z opisanych przez Le Monde dokumentów wynika, że celami NSA byli zarówno podejrzani o działalność terrorystyczną, jak i osoby należące do francuskiego świata biznesu, polityki i administracji.

Ponadto od 1 do 31 stycznia 2013 roku obiektem wielkiego zainteresowania Amerykanów były adresy e-mailowe poczty wanadoo.fr, liczącej 4,5 mln użytkowników, a także alcatel.lucent.com - francusko-amerykańska firma telekomunikacyjna.

Czytaj więcej w Money.pl

 

internet, usa, francja, nsa, inwigilacja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
John Razymow
212.14.47.* 2013-10-21 10:23
USA to ci co tak wrzeszczeli przed opublikowaniem przez Edwarda Snowdena danych na temat szpiclowania przez USA wszystkich instytucji i obywateli Świata, wrzeszczeli i wmawiali Światu że to hakerzy Chińscy włamują się do serwerów Pentagonu. Teraz wylazło szydło z wora i kazało się że amerykańskie NSA szpicluje wszystkich i wszystko. Obama jako laureat Pokojowej Nagrody Nobla jest teraz żałosny ze swoimi oświadczeniami o polityce USA, jej celach i realizacji. Głównym celem polityki zew. USA jest zdominowanie całego Świata i zainstalowanie swoich baz wojskowych równomiernie na całym globie ziemskich z których będą kontrolowane wszystkie kraje Świata. To się nazywa Totalitaryzm i Imperializm. Zresztą polityka Nazistów miała podobne cele, oczywiście poza holokaustem Żydów, jednakże USA realizuje politykę holokaustu ludności Strefy Gazy przy pomocy Izraela. Toteż nawet w tej dziedzinie niedaleko jest od polityki Nazistów.
kaktusss
213.156.99.* 2013-10-21 10:15
oczywiscie komentarza brak, bo zaden dziennikarzyna portalu money nie potrafi myslec w kategoriach pozamonetarnych, na jakie zostal zaprogramowany, przez system. to ze system jest tyrania tego tez nikt nie ogarnia...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/