Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irak dostanie wsparcie w walce z Al-Kaidą

0
Podziel się:

USA rozważają podjęcie szkolenia irackich sił specjalnych w
Jordanii, by w ten sposób wesprzeć premiera Iraku Nuriego al-Malikiego w walce z kierowaną przez
Al-Kaidą rebelią na zachodzie kraju - poinformował w piątek Reuters, cytując amerykańskie źródła
oficjalne.

Irak dostanie wsparcie w walce z Al-Kaidą
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

USA rozważają podjęcie szkolenia irackich sił specjalnych w Jordanii, by w ten sposób wesprzeć premiera Iraku Nuriego al-Malikiego w walce z kierowaną przez Al-Kaidą rebelią na zachodzie kraju - poinformował Reuters, cytując amerykańskie źródła oficjalne.

Wcześniej w tym tygodniu przedstawiciele władz USA ujawnili, że z Irakiem prowadzone są rozmowy w sprawie szkolenia jego sił specjalnych w kraju trzecim, co pozwoliłoby na taką pomoc w sytuacji, gdy ze względu na brak stosownej umowy amerykańscy żołnierze nie mogą działać w Iraku.

_ Trwa dyskusja na ten temat i Jordania jest włączona do dyskusji _ - powiedział zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel Pentagonu. Według niego, jedną z rozważanych możliwości jest utworzenie prowadzonego przez prywatną firmę ośrodka szkolenia sił specjalnych w pobliżu stolicy Jordanii Ammanu. Instruktorami mogliby tam być żołnierze lub cywilni pracownicy kontraktowi.

Stany Zjednoczone są coraz bardziej zaniepokojone obserwowanym na przestrzeni ostatnich tygodni wzrostem zbrojnej aktywności islamistów w położonej na zachodzie Iraku prowincji Anbar. Powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie o nazwie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu chce tam utworzyć sunnickie państwo religijne, sięgające na terytorium sąsiedniej Syrii - co jest politycznym wyzwaniem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu.

USA, które w 2003 roku podjęły w Iraku interwencję zbrojną w celu obalenia dyktatury Saddama Husajna, zawarły w pięć lat później z rządem Malikiego porozumienie o stacjonowaniu amerykańskich żołnierzy w tym kraju. Porozumienie wygasło z końcem 2011 roku wraz z wycofaniem się wojsk USA.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)