Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran chce rozmawiać w sprawie atomu

0
Podziel się:

Prezydent Mahmud Ahmadinedżad potwierdził, że jego kraj wkrótce odpowie na list szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sprawie wznowienia negocjacji nuklearnych z grupą mocarstw 5+1 w Stambule.

Iran chce rozmawiać w sprawie atomu
(PAP/EPA)
bFfYIyHV

Prezydent Iranu potwierdził, że jego kraj _ wkrótce _ odpowie na list szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sprawie wznowienia negocjacji nuklearnych z grupą mocarstw 5+1 w Stambule.

- _ Z zadowoleniem witamy chęć grupy 5+1 do kolejnego powrotu do negocjacji. Jesteśmy stale gotowi na te rozmowy, nawet i dziś _ - dodał irański prezydent.

W przekazie na żywo irańskiej telewizji ze Stambułu Ahmadineżad poinformował, że rozmowy te odbędą się właśnie w tym mieście, podobnie jak rozmowy, które prowadzono w styczniu.

bFfYIyHX

Styczniowe spotkanie z Iranem pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji - oraz Niemiec (5+1) zakończyło się bez widocznego rezultatu, którym miało być uzyskanie zgody Teheranu na międzynarodową kontrolę jego instalacji jądrowych, co do których istnieją podejrzenia, że służą do produkcji broni atomowej.

Kim jest Ahmadinedżad? Zobacz reportaż CNN (ang.):

Uczestnicząca w styczniowych rozmowach szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton mówiła przed ich rozpoczęciem, że warunki wstępne stawiane przez Teheran w kwestii jego programu nuklearnego są niedopuszczalne i mocarstwa były w tej kwestii zgodne. Powiedziała, że Iran domagał się, by Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła nałożone na niego sankcje oraz by mocarstwa uznały jego prawo do wzbogacania uranu.

Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, czemu Teheran zaprzecza, twierdząc, iż zamierza produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony jako paliwo dla elektrowni jądrowych.

bFfYIyId
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t75102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;nie;ugnie;sie;w;sprawie;atomu,157,0,744605.html) Iran nie ugnie się w sprawie atomu Ahmadineżad: Nie ustąpimy ani o odrobinę, mamy prawo do technologii nuklearnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t75102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;stawia;unii;warunki;dalszych;rozmow;o;atomie,189,0,640701.html) Iran stawia Unii warunki dalszych rozmów o atomie Prezydent Ahmadineżad chce ukarać kraje Zachodu za wprowadzenie sankcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t87179.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;proponuje;iranowi;negocjacje;o;atomie,92,0,693084.html) Bruksela proponuje Iranowi negocjacje o atomie Propozycja przewiduje trzydniowe rozmowy w połowie listopada.
bFfYIyIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)