Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran grozi atakiem na Turcję. Boi się Izraela i USA

0
Podziel się

Napięcia między Teheranem a krajami Zachodu zaostrzyły się po ujawnieniu, że Iran wciąż prowadzi tajne prace nad bronią jądrową.

Iran grozi atakiem na Turcję. Boi się Izraela i USA
(_Skender_ /CC/Flickr)
bDzvnCqJ

Iran zagroził atakiem na elementy systemu obrony przeciwrakietowej NATO w Turcji, jeśli sam zostanie zaatakowany przez Stany Zjednoczone lub Izrael - podały irańskie media.

Generał Amir Ali Hadżizadeh, szef lotnictwa Gwardii Rewolucyjnej, oświadczył, że ostrzeżenie wpisuje się w nową strategię obrony przed - jak to określił - wzrostem zagrożenia ze strony USA i Izraela.

Napięcia między Teheranem a krajami Zachodu zaostrzyły się po ujawnieniu w tym miesiącu raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Iran, wbrew zaprzeczeniom, prowadzi tajne prace nad bronią jądrową. Iran twierdzi, że program ma charakter wyłącznie cywilny.

bDzvnCqL

_ - Jeśli będziemy czuli się zagrożeni, zaatakujemy tarczę antyrakietową NATO w Turcji, a potem uderzymy w inne cele _ - zacytowała gen. Hadżizadeha półoficjalna agencja prasowa Mehr.

Ankara we wrześniu zgodziła się na lokalizację na swoim terytorium radaru wczesnego ostrzegania, który wejdzie w skład obrony przeciwrakietowej NATO. Instalacja ma znaleźć się na poligonie w pobliżu miejscowości Kurecik, około 700 kilometrów na zachód od granicy z Iranem. Teheran twierdzi, że celem stacji radarowej jest ochrona Izraela przed irańskimi atakami rakietowymi w razie wybuchu wojny między Izraelem a Iranem.

Hadżizadeh oświadczył też, że USA planują umieścić podobne stacje w krajach arabskich na południe od Iranu. Podkreślił, że wzrost zagrożenia zmusił Iran do zaostrzenia swej _ strategii obronnej _.

Tego samego dnia agencja Isna przekazała wypowiedź innego wysokiego rangą dowódcy Gwardii Rewolucyjnej, który ostrzegł, że Teheran zaatakuje izraelskie instalacje nuklearne, jeśli państwo żydowskie zaatakuje irańskie _ obiekty nuklearne lub szczególnie ważne instalacje _.

bDzvnCqR
O sytuacji na Bliskim Wschodzie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t149125.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;bedzie;pojednania;izraela;z;turcja,208,0,870352.html) Nie będzie pojednania Izraela z Turcją Szef izraelskiej dyplomacji w ostrych słowach skrytykował działania rządu w Ankarze, który domaga się przeprosin za zeszłoroczny atak izraelskich komandosów na statek płynący do Strefy Gazy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t90634.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;chwali;sie;bronia;zagrozi;izraelowi,87,0,861527.html) Iran chwali się bronią. Zagrozi Izraelowi? Irańska telewizja państwowa zaprezentowała po raz pierwszy podziemne silosy, które - według oficjalnego komunikatu - są gotowe do odpalania rakiet dalekiego zasięgu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t99706.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;szef;mosadu;nie;atakowac;iranu,151,0,843415.html) Były szef Mosadu: Nie atakować Iranu Były szef Mosadu, izraelskiego wywiadu, Meir Dagan, powiedział, że na najbliższe dwa lata nie ma planów ataku na Iran.
bDzvnCrm
Źródło:
KOMENTARZE
(0)