Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran prawdopodobnie usuwał następstwa atomowych eksperymentów

0
Podziel się:

Zdjęcia satelitarne irańskiego obiektu wojskowego ukazują ciężarówki i spychacze w trakcie pracy.

Iran prawdopodobnie usuwał następstwa atomowych eksperymentów
(Polaris/East News)

Zdjęcia satelitarne irańskiego obiektu wojskowego ukazują ciężarówki i spychacze w trakcie pracy, której celem mogła być dezaktywacja radioaktywnych śladów testu urządzenia inicjującego wybuch bomby atomowej - powiedzieli dziś dyplomaci w Wiedniu.

Dwaj z tych dyplomatów oświadczyli, iż była to próba usunięcia dowodów przeprowadzenia eksperymentu z niewielkim urządzeniem emitującym neutrony niezbędne do wzbudzenia reakcji łańcuchowej. Trzeci dyplomata nie mógł tego potwierdzić, ale zaznaczył, że jakąkolwiek próbę uruchomienia tak zwanego inicjatora neutronowego w ośrodku Parczin można by było zakwalifikować jako element wysiłków na rzecz zbudowania broni jądrowej.

Zdjęcia udostępnione mającej siedzibę w Wiedniu ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zostały zrobione niedawno i są na bieżąco aktualizowane - poinformował jeden z dyplomatów. Zastrzegający sobie anonimowość rozmówcy AP są akredytowanymi przy MAEA ekspertami nuklearnymi.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, iż Iran zmierza do uzyskania zdolności produkowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że jego program nuklearny służy wyłącznie uzyskaniu paliwa do elektrowni atomowych oraz radioizotopów do użytku medycznego.

Czytaj o programie nuklearnym w Iranie w Money.pl
Dyplomacja nie pomogła. Będzie wojna o atom? Obama nie wyklucza rozwiązania militarnego konfliktu z Iranem, ale w przeciwieństwie do Izraela wierzy jeszcze w skuteczność sankcji wobec Teheranu i działań dyplomatycznych.
"Zemsta Boga". W Iranie szukują się na... Według ekspertów do ataku sił izraelskich mogłoby dojść na południu Iranu.
W tym kraju przelewu już nie zrobią. To kara Jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie odetnie irańskie banki od swojej sieci komunikacyjnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)