Notowania

atom w iranie
09.02.2014 17:15

Iran umożliwi inspektorom MAEA dostęp do kolejnych obiektów

Według rosyjskiej agencji ITAR-TASS inspektorzy mają też być dopuszczeni do innych zakładów związanych z procesem wzbogacania uranu, w Laszkar Abadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Iran umożliwi inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do kopalni uranu w miejscowości Sagand i do ośrodka przerobu rudy uranu w Ardakanie - powiadomiła MAEA w niedzielę po dwudniowych rozmowach ze stroną irańską.

Według rosyjskiej agencji ITAR-TASS inspektorzy mają też być dopuszczeni do innych zakładów związanych z procesem wzbogacania uranu, w Laszkar Abadzie.

Prócz tego, w ramach porozumienia osiągniętego po dwudniowych negocjacjach, Iran zobowiązał się przekazać aktualną dokumentację dotyczącą budowanego w pobliżu Araku reaktora atomowego. Iran ma też udzielić wyjaśnień na temat pewnego typu detonatorów, które budzą niepokój MAEA, ponieważ mogą być używane w instalacjach nuklearnych.

Wcześniej w niedzielę po rozmowach z MAEA źródła irańskie podały, że osiągnięto porozumienie w sprawie współpracy w kolejnych siedmiu punktach irańskiego programu nuklearnego. Wspólna realizacja siedmiu praktycznych punktów ma trwać do 15 maja - podała oficjalna agencja IRNA.

Szczegóły porozumienia mają być przekazane Radzie Gubernatorów MAEA przez dyrektora generalnego Agencji. Według źródeł irańskich we wspólnej deklaracji napisano, że "Iran wypełnia swe zobowiązania".

Agencja AFP zauważa, że porozumienie nie przewiduje inspekcji w wojskowym obiekcie nuklearnym w Parczinie koło Teheranu. MAEA od 2012 roku domaga się dostępu do tego obiektu.

Teheran i grupa 5+1 (Chiny, USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Weszło ono w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku.

Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał już wzbogacanie uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz