Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
05.07.2005 14:56

Irlandia poprze europejskie aspiracje Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Irlandii Dermot Ahern zapowiedział we wtorek w Kijowie, że jego kraj poprze członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, jeśli Kijów spełni wszystkie niezbędne kryteria z tym związane.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiej dyplomacji Borysem Tarasiukiem Ahern stwierdził, że Irlandia opowiada się za dalszym rozszerzaniem UE i widzi w tej organizacji również Ukrainę. Warunkiem jest jednak osiągnięcie przez Ukrainę gospodarczej i politycznej gotowości do wejścia do Unii.

"Trudności, z którymi boryka się dziś Unia nie przeszkodzą Ukrainie stać się w przyszłości pełnoprawnym kandydatem do członkostwa" - wierzy Irlandczyk.

Władze w Kijowie wielokrotnie oświadczały, że członkostwo ich kraju w UE i NATO jest strategicznym celem Ukrainy. Integrację unijną popiera większość ukraińskiego społeczeństwa. Według czerwcowego sondażu Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, za wejściem kraju do Unii opowiada się 69,3 proc. respondentów. 30,7 proc. badanych jest przeciwko.

Członkostwo w NATO ma na Ukrainie więcej przeciwników. Gdyby w najbliższym czasie odbyło się referendum w sprawie wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, "tak" odpowiedziałoby 41,4 proc. obywateli, "nie" - 58,6 proc.

Tagi: ukraina, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz