Notowania

irlandia
13.12.2013 11:05

Irlandia: rząd prywatyzuje największego dostawcę gazu

Wartość transakcji może wynieść 942 mln funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlmazUK/CC/Flickr)

Rząd wybrał konsorcjum pod wodzą brytyjskiej spółki Centrica na preferowanego nabywcę spółki Bord G is Energy. Wartość transakcji może wynieść 942 mln funtów.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2014 roku. W skład konsorcjum, oprócz koncernu Centrica, który przejmie około 700 tys. klientów Bord G is Energy oraz elektrownię gazową Whitegate, wchodzą jeszcze kanadyjska spółka Brookfield Renewable Power, która przejmie należące do irlandzkiej spółki farmy wiatrowe, oraz brytyjska firma iCON Infrastructure, w której ręce trafi sieć dystrybucji gazu w Irlandii Północnej.

Bord G is Energy była do niedawna rynkowym monopolistą w zakresie dostaw gazu w Irlandii. W efekcie reform rynkowych przeprowadzonych w tym kraju w pierwszej dekadzie XXI wieku spółka musiała zadowolić się mniej więcej 50-proc. udziałem w rynku. W 2009 roku spółka weszła także na rynek dostaw energii elektrycznej i obecnie dostarcza prąd do około 300 tys. gospodarstw domowych.

Informacja o rozstrzygnięciu przetargu na zakup irlandzkiej spółki pojawiła się kilka godzin po tym, jak Centrica ogłosiła decyzję o sprzedaży praw do budowy morskiej farmy wiatrowej Race Bank u wybrzeży hrabstwa Norfolk na rzecz duńskiej spółki Dong Energy. Wartość tej transakcji do zaledwie 50 mln funtów, ale szacowane nakłady inwestycyjne na budowę farmy to około 2 mld funtów.

Centrica zdecydowała się na sprzedaż praw do projektu po ogłoszeniu przez rząd brytyjski listy projektów zakwalifikowanych do pierwszej transzy subsydiów przyznawanych projektom w obszarze energetyki odnawialnej. Decyzja ta nie odstraszyła jednak duńskiego inwestora, który poinformował, że prace konstrukcyjne w ramach projektu mogą rozpocząć się w 2017 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz