Notowania

islandia
26.02.2010 07:26

Islandia nie dogadała się z Londynem i Hagą

Reykjavik musi oddać 3,8 mld dolarów zagranicznym wierzycielom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC/Flickr)

*Prowadzone w ostatnich dniach negocjacje na temat złagodzenia warunków zwrotu przez Islandię pieniędzy, jakie obywatele Wielkiej Brytanii i Holandii stracili wskutek kryzysu w islandzkiej bankowości, zakończyły się fiaskiem - powiadomił Reykjavik. *

Z propozycją renegocjacji tych warunków wystąpiły w ubiegłym tygodniu rządy Wielkiej Brytanii i Holandii. Jak donosi agencja Associated Press, w prowadzonych w Londynie rozmowach chodziło głównie o obniżenie oprocentowania zobowiązań Islandii, których spłata ma być rozłożona na lata 2016-2024.

Jak jednak oświadczył minister finansów Islandii Steingrimur Sigfusson, _ poważne różnice zdań _ uniemożliwiły zawarcie ugody.

POSŁUCHAJ MINISTRA FINANSÓW ISLANDII ( Bloomberg, ang):

Władze w Londynie i Hadze wyraziły rozczarowanie wynikiem rokowań. _ Rządy Wielkiej Brytanii i Holandii są rozczarowane, że pomimo podejmowanych od półtora roku wysiłków, rząd Islandii wciąż nie jest w stanie zaakceptować naszej najlepszej oferty w sprawie spłaty długu _ - napisały w komunikacie.

W grudniu ub.r. parlament w Reykjaviku przyjął ustawę umożliwiającą spłatę 3,8 mld euro (ponad 15 mld zł), jakie rządy Wielkiej Brytanii i Holandii wypłaciły swoim obywatelom, aby zrekompensować im straty poniesione wskutek bankructwa islandzkiego banku Landsbanki i jego internetowego ramienia Icesave jesienią 2008 r. Podpisania tej ustawy odmówił jednak prezydent Olafur Ragnar Grimsson, zmuszając rząd do rozpisania referendum w tej sprawie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Islandia znów nie chce oddać pieniędzy za Icesave ]( http://manager.money.pl/news/artykul/islandia;znow;nie;chce;oddac;pieniedzy;za;icesave,41,0,592169.html )

W sprawie długu będzie referendum

Sondaże wskazują, że w zaplanowanym na 6 marca głosowaniu Islandczycy odrzucą plan zwrotu pieniędzy na przewidzianych w ustawie warunkach. Większość z nich sprzeciwia się bowiem ponoszeniu odpowiedzialności za bankructwo prywatnego banku, tym bardziej, że kwota 3,8 mld euro odpowiada niemal połowie Produktu Krajowego Brutto wyspy z 2008 r.

Rząd w Reykjaviku obawia się, że taki wynik referendum zablokuje wypłatę Islandii środków pomocowych z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i państw skandynawskich oraz utrudni rozmowy akcesyjne z Unią Europejską. Miał więc nadzieję, że renegocjacja warunków spłaty zobowiązań pozwoli uniknąć głosowania.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: islandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz