Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

MCI sprzedaje cały pakiet akcji w iZettle. Rekordowa transakcja PayPal

2
Podziel się:

Polski fundusz, który był współwłaścicielem iZettle od 2015 roku, ze sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji zainkasuje 44 mln dolarów.

PayPal przejmuje za 2,2 mld dolarów spółkę iZettle.
PayPal przejmuje za 2,2 mld dolarów spółkę iZettle. (East News)
bEJaPdlx

PayPal dokonał największego przejęcia w swojej historii. Kupuje wszystkie akcje szwedzkiego iZettle. Cała transakcja opiewa na 2,2 mld dolarów. Z tego tytułu polski fundusz MCI.TechVentures zainkasuje 44 mln dolarów.

iZettle to europejski lider akceptacji płatności mobilnych dla średnich, małych oraz mikro przedsiębiorstw. Jednym ze współwłaścicieli spółki był fundusz MCI.TechVentures, ale wraz z innymi posiadaczami akcji zdecydował się sprzedać udziały na rzecz PayPala.

Przypomnijmy, że PayPal to prekursor w dziedzinie płatności online, założony przez m. in. Elona Muska, Maxa Levchina, czy Petera Thiela. W 2002 roku spółkę przejął serwis eBay, a w 2015 po wydzieleniu ponownie zadebiutowała na giełdzie jako niezależny podmiot.

bEJaPdlz

Podpisana umowa inwestycyjna pomiędzy PayPal oraz akcjonariuszami spółki iZettle wymaga jeszcze uzyskania zgody szwedzkiego regulatora. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wartość transakcji przejęcia szacowana na 2,2 mld dolarów będzie jedną 10 największych tego typu transakcji na świecie. Większe były tylko w przypadku Supercella, Skype'a, King.com, Playtiki i Avito.

Polski fundusz, który był współwłaścicielem iZettle od 2015 roku, ze sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji zainkasuje 44 mln dolarów. Wstępne wyliczenia wskazują, że na czysto zarobi na tym ponad 110 mln zł.

Jest to trzecia największa pod względem wygenerowanego zysku transakcja w 20 letniej historii funduszu MCI. Większy zysk wygenerowały jedynie transakcje sprzedaży spółek Invia oraz Mall.cz.

Dzięki zarobionym pieniądzom planuje kontynuować swoją strategię wspierania regionalnych i światowych liderów w obszarze fintechu/insurtech.

bEJaPdlF

Obecnie, inwestycje w obszarze fintech, stanowią jedną trzecią portfela MCI. Pozostałe spółki działają na rynku e-commerce lub dostarczają infrastrukturę IT. Do spółek działających w obszarze finansowym należą Dotcard, Netrisk, Azimo, Marketinvoice, NaviExpert oraz mfind.

Zobacz także: Zobacz: Tomasz Komenda pozwie Skarb Państwa przed wakacjami. To będzie rekordowa kwota

- Inwestycja w spółkę iZettle wpisuje się w pełni w strategię funduszu MCI.TechVenutres - podkreśla Tomasz Danis, współzarządzający funduszem. - Mieliśmy do czynienia ze sprawdzonym modelem biznesowym rozwijanym przez doświadczonych przedsiębiorców. Z drugiej istniało zapotrzebowanie na kapitał na dalsze skalowanie przedsięwzięcia, a sama inwestycja charakteryzowała się relatywnie krótkim okresem inwestycyjnym wynoszącym 3-5 lat.

bEJaPdlG

Z kolei dla PayPal akwizycja iZettle jest jak dotychczas największą transakcją przejęcia i fuzji. Wcześniejsze związane były ze spółkami: Xoom (890 mln dolarów) i Braintree (800 mln dolarów).

iZettle równolegle do procesu sprzedaży pracowało nad ofertą publiczną, planując debiut na szwedzkiej giełdzie. Otrzymana oferta od PayPala okazała się jednak atrakcyjniejsza.

Model biznesowy iZettle działa z powodzeniem na 12 rynkach (Wlk. Brytania, Skandynawia, Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Meksyk i Brazylia). Spółka analizowała też polski rynek. Ze względu jednak na listę priorytetów produktowych oraz większe szanse w innych krajach europejskich, iZettle nie zdecydowało się na taki krok.

Jak podkreślają eksperci, po akwizycji przez PayPal, scenariusz wejścia iZettle do Polski jest prawdopodobny, ze względu na dużą aktywność nowego właściciela w naszym regionie.

bEJaPdlH

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJaPdma
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Rgegfb mkxzgh...
3 lata temu
RqdkedbkashytqfuxSqfaS
AKo
3 lata temu
Dlaczego Kurski w ogóle rozmawia z lewackim portalem?