Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael poinformował o wznowieniu rozmów z Palestyńczykami

0
Podziel się:

Rokowania odbywają się w Jerozolimie. To pierwsze od blisko pięciu lat rozmowy izraelsko-palestyńskie, z którymi wiąże się nadzieje na konkretne rezultaty.

Izrael poinformował o wznowieniu rozmów z Palestyńczykami
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Nowa runda negocjacji pokojowych między Izraelem i Palestyńczykami została rozpoczęta - poinformował dziś zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel izraelskich władz.

Według niego rokowania odbywają się w Jerozolimie. Żadnych dalszych szczegółów na ten temat nie ujawnił.

Są to pierwsze od blisko pięciu lat rozmowy izraelsko-palestyńskie, z którymi wiąże się nadzieje na konkretne rezultaty. Rokowania w sprawie trwałego porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie załamały się w 2010 roku w następstwie sporu o granice przyszłego państwa palestyńskiego i niechęci Izraela do wstrzymania akcji osadniczej na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Palestyńczycy chcą, by ich państwo obejmowało całość Zachodniego Brzegu w granicach sprzed wojny sześciodniowej 1967 roku - czyli wraz z Jerozolimą Wschodnią, uważaną przez Izrael za część jego własnej stolicy.

Izraelski rząd opublikował tylko krótkie nagranie wideo przedstawiające uściśnięcie sobie rąk przez głównych negocjatorów. Jak się przewiduje, pierwsze spotkanie poświęcone będzie ustaleniu tematów dalszych rozmów.

Izrael wypuścił dziś rano na wolność 26 uwięzionych w latach 1985-2001 Palestyńczyków, wśród których są sprawcy śmiertelnych w skutkach zamachów. Ich uwolnienie, podobnie jak rezygnacja palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa z żądania zamrożenia budowy nowych domów dla izraelskich osadników jako wstępnego warunku rozmów, pomogły w doprowadzeniu obu stron do stołu rokowań.

Czytaj więcej w Money.pl
John Kerry pogodzi Izrael z Palestyną? Obie strony najpewniej spotkają się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.
Ta budowa grozi zerwaniem ważnych rozmów W niedzielę i we wtorek rząd Izraela wydał zgodę na budowę blisko 2129 nowych domów w żydowskich osiedlach na okupowanych terytoriach.
Nalot na Strefę Gazy. W ramach odwetu Izraelskie wojsko przeprowadziło nalot na Strefę Gazy w następstwie ostrzału rakietowego z jej terytorium, do którego doszło przed wznowieniem negocjacji pokojowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)