Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jacek Kapica będzie nadzorował administrację podatkową

0
Podziel się:

Wiceminister finansów ma nadzorować i koordynować sprawy związane z informatyzacją resortu, powoływać i odwoływać dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych.

Jacek Kapica będzie nadzorował administrację podatkową
(kprm.gov.pl)

Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica objął nadzór nad administracją podatkową - wynika z opublikowanego na stronie Ministerstwa Finansów zarządzenia ministra finansów w sprawie podziału kompetencji w kierownictwie MF.

Dotychczas kwestie związane z administracją podatkową leżały w gestii wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Zgodnie z zarządzeniem, które weszło w życie, Kapica ma m.in. nadzorować i koordynować sprawy związane z informatyzacją resortu, powoływać i odwoływać dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych. Do jego kompetencji należy też nadzór i kontrola funkcjonowania oraz organizacja izb i urzędów skarbowych.

Ponadto Kapica, tak jak dotychczas będzie odpowiadał - jako szef Służby Celnej - za sprawy związane z cłami, akcyzą i podatkiem od gier hazardowych. Według zarządzenia wiceminister finansów Janusz Cichoń odpowiada m.in. za przygotowywanie analiz i prognoz głównych wielkości makroekonomicznych oraz przygotowywanie prognoz dochodów budżetu państwa i analiz dochodów podatkowych, dochodów z ceł oraz dochodów z podatku od gier. Do jego kompetencji należy także przygotowanie założeń projektu budżetu państwa oraz Aktualizacji Programu Konwergencji.

Wiceminister finansów Izabela Leszczyna jest Pełnomocnikiem Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych. Odpowiedzialna jest m.in. za kontrolę zarządczą, wykonuje zadania związane z audytem wewnętrznym.

Zgodnie z zarządzeniem wiceminister Hanna Majszczyk podejmuje decyzje we wszystkich sprawach związanych z planowaniem i wykonaniem budżetu państwa. Nadzoruje też prace nad systemem finansów samorządu terytorialnego oraz związane z planowaniem, ustalaniem i przekazywaniem poszczególnych subwencji ogólnej jednostkom samorządu terytorialnego.

Wiceminister Andrzej Parafianowicz nadzoruje prace urzędów kontroli skarbowej, powołuje i odwołuje dyrektorów urzędów kontroli skarbowej. Pełni też funkcje Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej. Jest też Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Wiceminister Jacek Dominik jest Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. Nadzoruje i koordynuje m.in. opracowywanie dokumentów, analiz i innych materiałów związanych z przyjęciem wspólnej waluty w Polsce.

Wiceminister Maciej Grabowski jest Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych oraz odpowiedzialny jest za prawo podatkowe.

Wiceminister Wojciech Kowalczyk odpowiada za regulacje dotyczące rynku usług finansowych oraz bieżące zarządzanie długiem Skarbu Państwa, czy prowadzenie operacji na rynku walutowym.

Wiceminister Dorota Podedworna-Tarnowska odpowiada między innymi za harmonizację polskich przepisów o rachunkowości z regulacjami unijnymi w tym zakresie i nadzoruje Komitet Standardów Rachunkowości. Natomiast Dyrektor Generalna Elżbieta Markowska m.in. organizuje pracę resortu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)