Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jaka jest kondycja polskiej gospodarki? Wiceprezes NBP odpowiada

0
Podziel się:

Kondycja polskiej gospodarki na tle niektórych krajów UE pozostaje dobra, ale planowane ograniczenie deficytu jest bardzo dużym wyzwaniem.

Jaka jest kondycja polskiej gospodarki? Wiceprezes NBP odpowiada
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Kondycja polskiej gospodarki na tle niektórych krajów UE pozostaje dobra, ale planowane ograniczenie deficytu jest bardzo dużym wyzwaniem - poinformowała na czacie zorganizowanym przez Serwis Samorządowy PAP wiceprezes NBP Małgorzata Zaleska.

_ - Kondycja polskiej gospodarki na tle niektórych krajów europejskich pozostaje dobra, aczkolwiek należy zaznaczyć istotne wyzwania w zakresie deficytu i długu publicznego _ - powiedziała Zaleska na czacie zorganizowanym przez Serwis Samorządowy PAP.

Dodała, że obecnie widoczne są symptomy poprawy nastrojów na rynkach finansowych. Zdaniem Zaleskiej nie oznacza to jednak, iż wszystkie przyczyny kryzysu zostały zażegnane. Według wiceprezes NBP planowane przez Ministerstwo Finansów obniżenie w tym roku deficytu sektora finansów publicznych do 3,5 proc. PKB, co pozwoliłoby zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu w 2014 r., stanowi bardzo duże wyzwanie.

Pytana, czy w perspektywie 3-5 lat Polska mogłaby wejść do strefy euro, powiedziała, że przystąpienie Polski do strefy euro pozostaje długoterminowym celem strategicznym kraju. - _ Niemniej jednak powinniśmy obserwować, co dzieje się obecnie w strefie euro i jak nowe projekty, np. unia bankowa, wpłyną na jej przyszły kształt. Ważne jest także to, abyśmy mieli wpływ na ostateczny kształt przyszłych rozwiązań w UE _ - powiedziała.

Wiceprezes NBP pytano także o to, czy NBP nie powinien prowadzić aktywniejszej polityki prorozwojowej. - _ Podstawowym celem działania NBP jest dbanie o stabilność poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej, o ile nie ogranicza to celu podstawowego _ - odpowiedziała.

Pytana, czy bank centralny w tym roku ma szanse powtórzyć wynik finansowy z 2012 r. (ok. 5,5 mld zł zysku) i ponownie wspomóc budżet, powiedziała, że wynik NBP kształtowany jest m.in. sytuacją na globalnym rynku walutowym, na który NBP nie ma bezpośredniego wpływu.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz większy pesymizm wśród Polaków 71 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 17 proc. badanych, a 12 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z kwietniowego sondażu CBOS.
"Cool Polonia, szczęśliwa wyspa" Włoski dziennik _ La Repubblica _ podkreśla, że zachodnia Europa zazdrości Polsce stanu gospodarki.
Wreszcie ożywienie? Wskazują oznaki W marcu widać było dalszą poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)