Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białorus
02.11.2007 06:49

Jamał II przegrywa z Nord Stream

Białoruski plan nie ma szans na powodzenie. Moskwa nie widzi potrzeby budowania drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Białoruski plan nie ma szans na powodzenie. Moskwa nie widzi potrzeby budowania drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

"Nie ma żadnych podstaw, by wracać do projektu Jamał-Europa II. Wszystkie problemy z dostawami gazu do Europy może rozwiązać Gazociąg Północny" - oświadczył rosyjski minister przemysłu i energetyki Wiktor Christienko.

ZOBACZ TAKŻE:

Białoruś zaproponuje Rosji budowę drugiej nitki JamałuW ubiegłym tygodniu minister ds. energetyki Białorusi zapowiedział, że jego kraj zwróci się do premiera Rosji Wiktora Zubkowa z oficjalną propozycją budowy drugiej nitki jamalskiej rury.

Białoruski minister Alaksandr Ozerc zauważył, że wydajność drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa może być równa wydajności pierwszej nitki Gazociągu Północnego.

Minister dodał, że druga nitka magistrali jamalskiej na pewno byłaby tańsza od Nord Stream, bo przy okazji budowy pierwszej nitki przygotowano całą infrastrukturę niezbędną do położenia drugiej. Koszt budowy Jamału II szacuje się na 2-3 mld dolarów.

| GAZOCIĄG JAMAŁ - EUROPA |
| --- |
| Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w roku 1999. Liczy 2 tys. km i przebiega przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski oraz Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Gazociągu Północnego nie zaczęto jej nawet projektować. |

Tagi: białorus, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz