Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe utrzymane. Senat za przedłużeniem obecnych zasad dla województw

0
Podziel się:

W piątek Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o dochodach jednostek samorządu województw.

Janosikowe utrzymane. Senat za przedłużeniem obecnych zasad dla województw
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bECqaewR

Przedłużenie o kolejny rok obowiązywania zasad liczenia janosikowego dla województw, przewiduje nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W piątek Senat nie wprowadził do niej poprawek.

Za nowelizacją - bez poprawek - głosowało 58 senatorów, 22 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Zgodnie z obecnie obowiązującą nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zasady ustalania subwencji wyrównawczych dla samorządów województw obowiązują tylko do końca tego roku.

bECqaewT

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest województwo mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd musiał w zeszłym roku zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

W marcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań.

Aby naprawić przepisy, w październiku 2014 r. Sejm znowelizował ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dzięki czemu Mazowsze ma do zapłacenia w bieżącym roku 271 mln zł janosikowego, czyli o 213 mln zł mniej, niż wynikałoby to z wcześniejszych przepisów.

Zdaniem pomysłodawców zmian - posłów PO - nowelizacja jest niezbędna, gdyż bez niej województwa miałyby duże trudności w przygotowaniu budżetów na 2016 r. Samorządy województw nie otrzymałyby subwencji regionalnej pochodzącej z wpłat, bowiem nie byłoby podstawy prawnej do ustalenia wpłat ani subwencji, a to pozbawiłoby większość z nich istotnej części dochodów.

bECqaewZ

Przepisy zaproponowane w uchwalonej noweli, analogicznie jak te obowiązujące w tym roku, są skonstruowane w taki sposób, że żadne województwo nie otrzyma mniej środków, niż otrzymałoby, gdyby obowiązywała ustawa w brzmieniu, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Przewidziano też utworzenie rezerwy celowej w budżecie państwa w wysokości 210 mln przeznaczonej na dotacje dla województw, dzięki którym dofinansowane będą budowy, remonty i utrzymanie dróg wojewódzkich.

Zobacz także: Zobacz * *Statistica: Urzędników nieco mniej, ale zarabiają coraz więcej
Czytaj więcej w Money.pl
Janosikowe dla województw na dotychczasowych zasadach Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 282 posłów, przeciw było 142, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Janosikowe po nowemu. Prace na ukończeniu W ciągu dwóch tygodni nowe propozycje powinny zostać przedstawione do wiadomości samorządom, które będą miały wpływ na końcowy efekt prac.
Stolica zwiększa dochody i tnie wydatki Najwięcej stolica zawdzięcza wpływom z podatku PIT, subwencjom na oświatę i dochodom z UE.
bECqaexu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)