Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Janosikowe to haracz ściągany z Mazowsza"

0
Podziel się:

Politycy Twojego Ruchu przekonywali, że potrzeba zmian w ustawie o tzw. janosikowym.

"Janosikowe to haracz ściągany z Mazowsza"
(Reporter Poland)
bEKmtuAB

Politycy Twojego Ruchu przekonywali dziś, że potrzeba zmian w ustawie o tzw. _ janosikowym _. Obecnie Mazowsze z najbogatszego województwa staje się najbiedniejsze, to zbójectwo - dowodzili. Według nich odpowiedzialność za złą sytuację województwa ponoszą PO i PSL.

Wiceszef TR Artur Dębski wskazywał na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że Mazowsze i Warszawa pokrywają 70 proc. opłat tzw. janosikowego w skali kraju. _ - Jedno z 16 województw, na którego terenie znajdują się jedne z najbiedniejszych gmin w Polsce, pokrywa 70 proc. janosikowego _ - zaznaczył.

Według niego to _ haracz _, który wnosi Mazowsze i _ zbójectwo w czystej postaci _. _ - Chcemy uczciwego podatku, który ma równoważyć szanse okolic biedniejszych, bo w tej chwili po opłaceniu janosikowego stajemy się biedakami, nie mamy pieniędzy ani na nauczycieli, ani na służbę zdrowia, gminy muszą brać kredyty na to, by zapłacić janosikowe _ - mówił.

bEKmtuAD

Dębski skrytykował rządzącą koalicję PO-PSL za to, że _ nie zrobiła nic _ ws. przeprowadzenia zmian w janosikowym i zaapelował do premiera Donalda Tuska, by powrócić do dyskusji o propozycjach, które się w tej sprawie pojawiały. _ - Była koalicja powiatów okołowarszawskich, która złożyła projekt ustawy obniżający o pewną ilość janosikowe, i była inicjatywa "STOP janosikowe", która obniżała tę opłatę o 20 proc. My nie chcemy nie płacić na biedniejsze gminy. My chcemy po prostu równych szans dla naszych mieszkańców _ - tłumaczył Dębski.

Warszawski radny TR Jerzy Budzyn za _ śmieszne _ uznał doniesienia z ostatnich dni, że resort finansów przekazał do urzędu skarbowego tytuły egzekucyjne dotyczące zaległości Mazowsza w janosikowym za 2013 r. _ - Ministerstwo Finansów koalicji PO-PSL wysyła komornika do województwa mazowieckiego, którym rządzi koalicja PO i PSL _ - komentował. Jego zdaniem to koalicja PO-PSL ponosi odpowiedzialność za złą sytuację finansową Mazowsza. Podkreślił, że w zarządzie województwa zasiadają trzy osoby z ramienia PO i dwie - z PSL.

_ - Niech funkcjonariusze PO nie zrzucają winy, niech ją przyjmą również na siebie - i jeśli uważają, że faktycznie tak to jest, że marszałek (Adam) Struzik jest tym nieudacznikiem, który doprowadził do tego, że ta sytuacja jest tak trudna - to niech zerwą tę nieszczęsną koalicję w sejmiku wojewódzkim, wycofają swych przedstawicieli, utworzą nową koalicję _ - mówił.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest mazowieckie. Od 2004 r. województwo mazowieckie wpłaciło ponad 6,3 mld zł janosikowego.

bEKmtuAJ

W poniedziałek na konferencji prasowej marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik poinformował, że województwo zalega z zapłatą 170 mln zł w janosikowym za 2013 r. i w związku z tym w każdej chwili spodziewa się _ egzekutorów _ fiskusa.

Ministerstwo Finansów informowało PAP, że na dzień 18 lutego województwo mazowieckie zalegało z wpłatami janosikowego w wysokości 170 mln 550 tys. 295,67 zł oraz odsetkami w kwocie 4 mln 908 tys. 257 zł. _ Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze za wrzesień i październik 2013 r. Za miesiąc wrzesień 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy na kwotę 53 mln 490 tys. 550 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (2 mln 271 tys. 517 zł). Za miesiąc październik 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy na kwotę 6 mln 835 tys. 521,67 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (235 tys. 966 zł). Łączna kwota razem z odsetkami wynosi 62 mln 833 tys. 554,67 zł _ - podało MF.

We wtorek rano województwo mazowieckie wpłaciło ponad 64 mln zł janosikowego za 2013 r. Samorząd wskazał, że na spłatę zaciągnął kredyt, będzie też ubiegał się o pożyczkę z budżetu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKmtuAK
bEKmtuBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)