Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janusz Piechociński mówi o wcześniejszych wyborach

0
Podziel się:

- Rozmawialiśmy z premierem o wszystkich scenariuszach, także o przedterminowych wyborach - powiedział szef PSL.

Janusz Piechociński mówi o wcześniejszych wyborach
(PAP/Jacek Turczyk)

Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński powiedział dziennikarzom, że rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o możliwości przeprowadzenia przedterminowych wyborów w związku z upublicznionymi przez tygodnik _ Wprost _ nagraniami rozmów polityków oraz szefa NBP.

Aktualizacja: 11:50.

Piechociński poinformował też, że chciałby się spotkać z prezydentem. Wedle oceny szefa PSL interes państwa jest zagrożony, dlatego nie należy teraz mówić o ewentualnych dymisjach. Zaproponował, by wprowadzić moratorium dla osób, które przekażą _ wszelkie możliwe informacje _ w sprawie nagrań.

Do rozmowy szefa PSL z Donaldem Tuskiem doszło we wtorek wieczorem. W środę po 8 rano w ministerstwie gospodarki spotkało się kierownictwo PSL.

_ - Nie ukrywam, że rozmawiałem z panem premierem o możliwości przedterminowych wyborów. Każdy z wariantów traktuję z powagą _ - poinformował Piechociński na briefingu po naradzie ludowców. Dodał, że potrzebna jest _ przewidywalność działań rządu i stworzenie w płaszczyźnie dialogu parlamentarnego przestrzeni, w której będzie można odpowiedzieć na kluczowe pytania: kto, jaki ośrodek i gdzie uruchomił na tą skalę niespotykaną ingerencję _.

Pytany, czy to on, czy Donald Tusk jako pierwszy wskazał na możliwość przedterminowych wyborów, odparł: _ chyba ja zacząłem _. _ Po 7 latach funkcjonowania w koalicji omawialiśmy wszystkie możliwe scenariusze nie po to, że muszą być sprawcze, ale po to, żeby pokazać, jaka jest dzisiaj alternatywa _ - podkreślił Piechociński.

Jak dodał, _ dzisiaj nie ma alternatywy dla ciągłych konfliktów, kłótni, wzajemnych sprzecznych wniosków i wymiany ciosów na linii opozycja-koalicja _. _ Dzisiaj alternatywą, i my (PSL) to proponujemy, jest polityczne stworzenie przestrzeni do wyjaśnienia tej sprawy _ - zaznaczył szef PSL.

Konsultacje z innymi w Sejmie

Projekt uchwały ws. skrócenia kadencji Sejmu złożył już klub Twojego Ruchu. Piechociński zapowiedział, że wystąpi w środę do prezydenta Bronisława Komorowskiego o spotkanie, aby przedstawić ocenę sytuacji oraz prosić go o objęcie patronatem działań w związku z upublicznionymi nagraniami rozmów polityków oraz szefa NBP.

_ - Dziś jeszcze wystąpię do pana prezydenta o możliwość spotkania na początku przyszłego tygodnia, bo chciałbym przedstawić nasze oceny sytuacji, prosić także o objęcie patronatem poszczególnych działań _ - powiedział.

Komorowski rozmawiał już krótko o opublikowanych przez _ Wprost _ nagraniach z Piechocińskim. W poniedziałek obaj przebywali w Budapeszcie. _ Prezydent nie wyklucza jednak kolejnego spotkania w następnych dniach _ - powiedziała w poniedziałek Trzaska-Wieczorek.

Wicepremier podkreślił też podczas spotkania z dziennikarzami, że jest konieczne, by w czasie najbliższego posiedzenia Sejmu _ przywrócić dialog w polskiej polityce tak, by stworzyć przestrzeń, by odpowiedzieć na pytanie kto, dlaczego, po co i z jakimi intencjami uruchomił ten wielki proces _.

Pytany o ewentualną dymisję szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza lider ludowców powiedział, że _ nie czas na odpowiedzialność polityczną _ w czasie, gdy _ interes państwa jest zagrożony. _

_ - Z łatwością sięgamy do dymisji, a mamy już zapowiedź, że ostatnią ambicją polityczną ministra jest dojście w krótkim czasie do prawdy i jej ujawnienie. Pytanie, jak długi czas da mu nie tylko większość rządowa, ale i większość parlamentarna _ - dodał.

Prezes PSL powiedział, że podczas wtorkowej godzinnej rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem zapoznał się z częścią materiałów dotyczących nagrań opublikowanych przez _ Wprost _, opatrzonych klauzulą _ tajne _. _ Dlatego chcę, abyśmy wyjątkowo poważnie, jak nigdy dotąd w historii 25-lecia polskiej demokracji, kontynuowali pracę nad tą sprawą _ - mówił. _ Mamy zagrożony interes państwa i nie wiemy, czy byłe służby, czy zniechęcona część służb, czy może służby zewnętrzne doprowadzają do destrukcji i destabilizacji naszego państwa _ - zaznaczył.

Piechociński podkreślił też, że powinno się wprowadzić moratorium dla osób, które przekażą _ wszelkie możliwe informacje _ w sprawie nagrań ujawnionych przez _ Wprost _. Zdaniem szefa PSL _ ze względu na interes państwa _ powinna być wobec nich zastosowana _ abolicja za to, że uczestniczyli w procesie przetwarzania, pozyskania, czy wykorzystywania tych informacji _.

Wcześniej szef Stronnictwa zapowiedział, że chce, by w przyszłym tygodniu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji ds. służb specjalnych i spotkania kierownictw wszystkich klubów parlamentarnych w celu _ przedyskutowania sytuacji _ po ujawnieniu nagrań z rozmowami polityków.

W weekend _ Wprost _ opublikował nagrania, na których słychać m.in., jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o NBP.

Premier Tusk uznał, że analiza rozmowy Sienkiewicza i Belki nie wskazuje na przekroczenie prawa i dlatego nie ma powodów, by zdymisjonować obecnego szefa MSW.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozmowa Belki z Sienkiewiczem zmanipulowana? Będzie dalszy ciąg Dziś poznamy kolejne materiały, kompromitujące szefa prezesa NBP i szefa MSW.
Co myśli Rada Polityki Pieniężnej o Marku Belce? W oficjalnym oświadczeniu nie słychać żalu o niecenzuralne sformułowania prezesa NBP pod adresem Rady.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)