Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia i UE chcą zawarcia do końca roku umowy o wolnym handlu

0
Podziel się:

UE reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker a Japonię premier Shinzo Abe.

Japonia i UE chcą zawarcia do końca roku umowy o wolnym handlu
(EPP/Flickr (CC BY 2.0))

Przywódcy Unii Europejskiej i Japonii, którzy w piątek obradowali w Tokio, uzgodnili przyspieszenie negocjacji w sprawie dwustronnej umowy o wolnym handlu, aby została ona zawarta do końca 2015 roku - poinformowano we wspólnym oświadczeniu.

UE reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker a Japonię premier Shinzo Abe.

Japońska agencja prasowa Kyodo wskazuje, że po raz pierwszy podano konkretny termin zawarcia umowy o wolnym handlu między Japonią a UE, ale w dotychczasowych negocjacjach nie zdołano usunąć rozbieżności w stanowiskach stron. Kyodo wymienia w tym kontekście takie kwestie jak zniesienie unijnych ceł na japońskie samochody, czym Tokio jest szczególnie zainteresowane oraz postulaty Brukseli dotyczące usunięcia przez Japonię pozataryfowych barier handlowych, w tym krajowych przepisów dotyczących standardów bezpieczeństwa pojazdów.

Negocjacje w sprawie układu o wolnym handlu trwają od 2013 roku. Unijna i japońska gospodarka to łącznie ponad jedna trzecia światowego PKB. Japonia jest drugim największym azjatyckim partnerem handlowym Unii. Rada UE zwraca uwagę, że o ile Japonia jest jednym z głównych inwestorów w Unii, to europejskie inwestycje w Japonii pozostają na niskim poziomie. Jak podaje Rada UE, zawarcie umowy może zwiększyć unijny eksport do Japonii o ponad 30 proc. i przyczynić się do powstania w Europie 420 tys. miejsc pracy.

Przywódcy UE i Japonii wezwali wszystkie strony konfliktu ukraińskiego do pełnej realizacji zobowiązań wynikających z mińskiego porozumienia o zawieszeniu broni między wojskami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów. Podkreślono, że Japonia i Unia Europejska "pozostają zdeterminowane, by nigdy nie uznać nielegalnej aneksji Krymu" przez Rosję. Zaakcentowano poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

W oświadczeniu napisano także: "W dalszym ciągu obserwujemy sytuację na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim i jesteśmy zaniepokojeni wszelkimi jednostronnymi działaniami, które zmieniają status quo i powodują wzrost napięć". Agencja Kyodo interpretuje to jako wyraz zaniepokojenia forsowaniem przez Chiny roszczeń terytorialnych.

Kyodo pisze, powołując się na japońskie osobistości oficjalne, że "rzadko zdarza się", by w oświadczeniu japońsko-unijnym nawiązywano do sytuacji na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim.

Czytaj więcej w Money.pl
W Grecji jest gorzej niż sądzono Komisja Europejska pięciokrotnie obniżyła prognozy wzrostu PKB dla Grecji.
KE bierze pod lupę gazociąg grecko-rosyjski Na wtorek wizytę w Atenach złoży prezes Gazpromu. Pojawiły się pogłoski o wypłacie zaliczki 5 mld dolarów dla Grecji.
Meksyk atrakcyjny dla polskich firm Bliskość ogromnych rynków zbytu oraz coraz szybszy wzrost gospodarczy powodują, że Meksyk staje się atrakcyjny dla polskich firm. Szczególnie korzystne perspektywy stwarza firmom motoryzacyjnym i górniczym. Tamtejszy sektor automotive jest jednym z największych na świecie, a prywatne nakłady na inwestycje wydobywcze w ciągu najbliższych czterech lat mają ulec potrojeniu. - Meksyk to bardzo perspektywiczny i ciekawy rynek. Decyduje o tym m.in. jego ...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)