Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia chce współpracować. Wesprą ich 3,2 bln jenów

0
Podziel się:

W konferencji uczestniczyły delegacje 51 państw afrykańskich oraz przedstawiciele ONZ i Banku Światowego.

Japonia chce współpracować. Wesprą ich 3,2 bln jenów
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Przywódcy Japonii i państw afrykańskich podkreślili znaczenie inwestycji sektora prywatnego dla stymulowania rozwoju gospodarczego. Zakończyła się trzydniowa, organizowana co 5 lat Tokijska Konferencja Międzynarodowa ws. Rozwoju Afryki (TICAD).

Obradowano w Jokohamie koło Tokio. W konferencji uczestniczyły delegacje 51 państw afrykańskich oraz przedstawiciele ONZ i Banku Światowego. Japonia obiecała Afryce pomoc rządową i sektora prywatnego na sumę 3,2 biliona jenów (32 mld USD) w ciągu pięciu lat.

Premier Shinzo Abe wyrażał nadzieję na wzajemnie korzystne relacje Japonii z Afryką. Strona japońska zapowiedziała m.in. zaproszenie tysiąca Afrykanów, którzy będą uczyć się i pracować jako praktykanci w firmach japońskich. Tokio zamierza też pomagać państwom afrykańskim w poprawie bezpieczeństwa, zwłaszcza w walce z piractwem morskim w Somalii.

Premier Abe podkreślał, że jest obecnie dobry czas do inwestowania w Afryce. Współprzewodniczący konferencji premier Etiopii Hailemariam Desalegn wskazywał, że Afryka jest obecnie _ otwarta na biznes _ i zapewniał, że inwestowanie w ten kontynent będzie bardzo opłacalne.

Abe przeprowadził na marginesie konferencji rozmowy dwustronne z przywódcami ok. 40 krajów afrykańskich.

W deklaracji końcowej nazwano sektor prywatny _ żywotnie ważnym motorem wzrostu gospodarczego _. Uczestnicy konferencji zobowiązali się stymulować inwestycje prywatne przez poprawę klimatu biznesowego oraz ram prawnych.

Associated Press podkreśla, że Japonia chce dogonić Chiny, które energicznie inwestują w bogatej w surowce Afryce.

W planie działania dołączonym do deklaracji końcowej wskazano, że Afryka jest _ najmniej zintegrowanym kontynentem _ i że przypada na nią zaledwie 3 proc. globalnego handlu. Zwrócono uwagę, że napływ kapitału prywatnego do Afryki jest obecnie większy niż oficjalna pomoc rozwojowa, ale inwestycje sektora prywatnego wciąż koncentrują się na przemyśle wydobywczym.

Za _ wyzwanie na przyszłość _ uznano dywersyfikację inwestycji zagranicznych - skierowanie ich do takich dziedzin jak infrastruktura, rolnictwo, wytwórczość i turystyka. Podkreślono, że tkwi w tym _ ogromny potencjał _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowy poziom tej waluty wobec dolara Po dzisiejszym rekordzie sekretarz skarbu USA powiedział, że stymulowanie tamtejszej gospodarki powinno się odbywać w granicach umów międzynarodowych bez konkurencyjnej dewaluacji.
Najnowsze dane z Japonii. Produkcja... Jednak rok do roku produkcja przemysłowa spadła - podał resort gospodarki.
Produkcja przemysłowa spada. O 11 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji miesiąc do miesiąca o 2,5 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)