Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japońskie trzęsienie przesunęło oś Ziemi

0
Podziel się:

Wyspa Honsiu przesunęła się o 2,4 metra - donoszą włoscy naukowcy.

Japońskie trzęsienie przesunęło oś Ziemi
(PAP/EPA)

Trzęsienie ziemi było tak silne, że przesunęło oś Ziemi o 10 cm, a największa japońska wyspa Honsiu przesunęła się nawet o 2,4 metra - donoszą włoscy naukowcy z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii.

Specjaliści z NASA dodają, że skróciło także dzień o 1,6 mikrosekundy - donosi serwis BBC. To największe trzęsienie ziemi w Japonii od 140 lat. Objęło ono obszar o długości 400 km i szerokości 160 km, a płyty tektoniczne obniżyły się o ponad 18 metrów.

Japonia położona jest na tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli obszarze o dużej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Pierścień ten rozciąga się od Nowej Zelandii po Japonię, obejmuje też Alaskę i zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej i Południowej.

Trzęsienie było setki razy silniejsze niż to, które w 2010 r. nawiedziło Haiti - twierdzą naukowcy z Earth Observatory na Uniwersytecie Columbia. Miało ono siłę podobną do siły trzęsienia ziemi w 2004 r. w Indonezji. Oś ziemi przesunęła się wtedy o 6 cm.

Oś ziemi to umowna linia łącząca biegun południowy z północnym, która jest osią obrotu własnego planety. Jej przesunięcie prowadzi do zmiany współrzędnych astronomicznych i zachwiania równowagi między rokiem ziemskim, a gwiezdnym. Takie przesunięcie może prowadzić do częstszych kataklizmów naturalnych, a także zakłóca działanie systemów ostrzegania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t135033.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/2;tys;ofiar;w;japonii;i;dluga;lista;zaginionych,187,0,793019.html) 2 tys. ofiar w Japonii. I długa lista zaginionych Siła piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii wynosiła aż 9 stopni w skali Richtera - podała Japońska Agencja Meteorologiczna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t135027.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wstrzasy;w;japonii;porownywalne;z;chilijskimi,218,0,792794.html) Wstrząsy w Japonii porównywalne z chilijskimi Trzęsienie ziemi w Japonii było 8 tys. razy silniejsze od tego w Nowej Zelandii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t135034.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybuch;w;elektrowni;atomowej;-;mozliwy;twierdzi;rzad,206,0,793038.html) Wybuch w elektrowni atomowej - możliwy twierdzi rząd Japońskie władze nie wykluczają, że w pobliżu reaktora nr 3 może eksplodować nagromadzony wodór.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)