Notowania

jean-claude juncker
03.01.2017 10:57

Kolejne doniesienia obciążające szefa KE w aferze podatkowej

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPP/Flickr (CC BY 2.0))

Kolejne doniesienia obciążające szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera (na zdjęciu). Chodzi o aferę podatkową z czasów kiedy on premierem Luksemburga, określaną mianem LuxLeaks.

Zatacza ona coraz szersze kręgi i są kolejne dokumenty w tej sprawie. Pierwsze publikacje w listopadzie 2014 roku ujawniły, że Luksemburg był rajem podatkowym dla ponad 300 międzynarodowych firm na czym traciły inne, unijne kraje.

W poniedziałek brytyjska gazeta "The Guardian" napisała, że Jean-Claude Juncker, jako premier Luksemburga, potajemnie blokował prace w Unii dotyczące walki z oszustwami podatkowymi. W obronie szefa Komisji stanął jego rzecznik.

Rzecznik Komisji powiedział w poniedziałek, że Jean-Claude Juncker od czasu objęcia funkcji przewodniczącego w 2014 roku zabiegał o przepisy wymierzone w unikanie podatków. Ale już pojawiły się komentarze, że najnowsze informacje podają w wątpliwość, czy szef Komisji jest właściwą osobą by zabiegać o tego typu reformy.

Jean-Claude Juncker już tłumaczył się z afery podatkowej i odpierał zarzuty w 2014 roku. "Nic w mojej przeszłości nie wskazuje na to, że moją ambicją było wspieranie oszustw podatkowych. Problemem był brak harmonizacji przepisów na poziomie unijnym" - mówił Jean-Claude Juncker w listopadzie 2014 roku. Tyle, że tej harmonizacji nie było, bo - jak wynika z najnowszych doniesień brytyjskiej gazety - blokowała ją grupa mniejszych krajów, często pod przywództwem Luksemburga. A jego premierem przez 18 lat był Jean-Claude Juncker.

Powtórzył te tłumaczenia także w 2015 roku. - Nie stworzyłem w Luksemburgu żadnego systemu unikania opodatkowania czy uchylania się od podatków, którego celem byłoby działanie na niekorzyść innych krajów europejskich. Proszę nie przeceniać mojego talentu politycznego - oświadczył Juncker, składając wyjaśnienia przed specjalną komisją Parlamentu Europejskiego, badającą kontrowersyjne praktyki podatkowe państw unijnych.

Juncker tłumaczył, że jako wieloletni premier i minister finansów Luksemburga nie miał wpływu na indywidualne decyzje podatkowe dotyczące firm. - Za to odpowiedzialne są niezależne instytucje podatkowe - mówił. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Afera podatkowa to cios uderzający w wiarygodność unijnych instytucji, co mogą wykorzystać eurosceptycy i krytycy Unii w tegorocznych wyborach - parlamentarnych w Holandii i w Niemczech oraz prezydenckich we Francji.

Tagi: jean-claude juncker, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2017

cvqI takie coś chce,, nauczyć"Polskę demokracji i praworządności ? Do pudła z nim.

03-01-2017

podatnikPan Juncker zarliwy obronca demokracji w Polsce a sam podkopuje demokracjee w UE pozwalajac korporacjom ukrywac pieniadze w rajach podatkowych.

03-01-2017

Chłodnym okiemSzlachetny obrońca KOD'u w Polsce jak się okazuje jest zwyczajnym krętaczem i złodziejaszkiem, jak to swój do swego ciągnie.

Rozwiń komentarze (20)