Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jeden procent podatku. Dlaczego tak niewielu Polaków pomaga?

0
Podziel się:

Jednym z powodów, dla którego ludzie nie przekazują odsetka podatku może być przeświadczenie, że niewielkie kwoty nie mają znaczenia.

Jeden procent podatku. Dlaczego tak niewielu Polaków pomaga?
(Fotolia)
bEKxtWuZ

Prawie wszyscy wiedzą o tej możliwości, ale korzysta z niej niespełna połowa uprawnionych. 47 procent Polaków przekazuje odsetek swojego podatku na działalność organizacji pożytku publicznego. Pozostali 1 proc. nie odpisują - z różnych względów.

Część podatników rozlicza się przez zakład pracy, lub - w przypadku emerytów i rencistów - ich PIT-y rozlicza ZUS lub KRUS. Niektórzy podatnicy nie mają zobowiązań wobec fiskusa bo mają odliczenia na dzieci, wyższe niż podatek .
Ci podatnicy, którzy przekazują jeden procent mówią o swoim poczuciu, że robią coś dobrego, coś co ma znaczenie dla tych organizacji, które otrzymują wsparcie.

Najwięcej pieniędzy trafia do znanych organizacji wspierających dzieci, opiekujących się zwierzętami, czy prowadzących działalność charytatywną. Stosunkowo niewielkie wsparcie otrzymują małe lokalne organizacje z niewielkich miejscowości.

bEKxtWvb

Jednym z powodów, dla którego ludzie nie przekazują odsetka podatku może być przeświadczenie, że niewielkie kwoty nie mają znaczenia - wynika z badań Stowarzyszenia Klon-Jawor. Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia przekonuje, że to mit, ponieważ dla organizacji każda suma, nawet niewielka, jest istotna, zwłaszcza gdy zostanie pomnożona przez liczbę kolejnych wpłacających.

Dorota Setniewska podkreśla, że jeden procent mogą przekazać wszyscy podatnicy rozliczający się indywidualnie - również ci pobierający emeryturę. Wymaga to od nich ponownego wypełnienia formularza PIT i wysłania do urzędu skarbowego już z naliczonym jednym procentem podatku.

Stowarzyszenie Klon Jawor zwraca uwagę, że wśród nieprzekazujących 1 proc. sporo jest osób wskazujących w badaniach, że nie chcą w ten sposób uszczuplać swoich dochodów. Tymczasem należny podatek i tak trzeba zapłacić w 100 proc. - podatnik ma prawo zdecydować tylko o przeznaczeniu 1 proc. z tej sumy.

Wykaz ponad 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego, uprawnionych do korzystania z wpłat 1 procenta znajduje się pod adresem www.bazy.ngo.pl lub www.pozytek.gov.pl

bEKxtWvh

Na rozliczenie się z fiskusem podatnicy indywidualni mają czas do końca kwietnia.

bEKxtWvC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)