Notowania

kraj
21.12.2016 18:03

Jednolity podatek do kosza. Resort zdrowia uspokaja. To nie kłopot

Podziel się
Dodaj komentarz
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)
Konstanty Radziwiłł minister zdrowia

Wycofanie się przez rząd z wprowadzenia jednolitej daniny nie zaburza dalszych prac nad przygotowywaniem zmian w ochronie zdrowia - zapewniło w środę ministerstwo zdrowia w piśmie przesłanym PAP. Według zapowiedzi po wprowadzeniu jednolitego podatku miała zniknąć składka zdrowotna.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że KERM zdecydował, że nie wprowadzi do polskiego systemu podatkowego tzw. jednolitego podatku. Miał on oznaczać, że nie będzie już rozliczania podatku PIT, znikną też składki na ZUS i NFZ. Zamiast tego każdy Polak miał płacić jednolitą daninę.

"Propozycja zmian dotycząca przejścia do systemu zabezpieczenia zdrowotnego była przygotowywana w kilku wersjach, również z uwzględnieniem jednolitej daniny. Wycofanie się przez rząd z wprowadzenia jednolitej daniny nie zaburza dalszych prac nad przygotowywaniem zmian w ochronie zdrowia" - zapewnia ministerstwo zdrowia w piśmie przesłanym PAP.

Resort zaznacza, że głównym celem reformy zapowiedzianej przez rząd w lipcu tego roku jest "przejście od systemu ubezpieczenia zdrowotnego do realizacji konstytucyjnej zasady, która nakłada na władze publiczne obowiązek rzeczywiście powszechnego zabezpieczenia zdrowotnego i w związku z tym likwidacja instytucji płatnika, którym jest obecnie NFZ". W tym celu powstać ma Państwowy Fundusz Celowy "Zdrowie" (PFC "Zdrowie"), którego dysponentem będzie Minister Zdrowia.

W połowie tego roku MZ informowało, że na PFC "Zdrowie" będzie trafiać część wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych "na poziomie mniej więcej odpowiadającym dzisiejszej składce na ubezpieczenie zdrowotne". Ma on być także zasilany stopniowo wzrastającą dotacją z budżetu państwa, która ma uzupełnić wielkość środków do docelowego poziomu 6 proc. PKB w 2025 r.

*Koniec z NFZ od 2018 *

Od 1 stycznia 2018 r. NFZ ma być zlikwidowany, a wojewódzkie oddziały Funduszu mają być przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. Do ich zadań będzie należało m.in. finansowanie służby zdrowia na poziomie wojewódzkim, kontraktowanie części świadczeń oraz nadzorowanie działania placówek zdrowotnych.

Pod koniec września ministerstwo przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie systemu podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Zgodnie z propozycją resortu, placówki zakwalifikowane do PSZ będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Planowane jest odstąpienie od finansowania pojedynczych procedur na rzecz ryczałtu obejmującego całość opieki (nie zmienią się zasady kontraktowania świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz rehabilitacji).

Zmiany przygotowane przez MZ obejmą też m.in. podstawową opiekę zdrowotną (POZ). Do konsultacji trafił już projekt, zgodnie z którym opiekę nad pacjentem będzie sprawował zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Resort zapowiadał, że pilotaż nowej POZ ma być wprowadzany w połowie przyszłego roku.

Poza tym zgodnie z przygotowywaną reformą, każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona czy nie - taką pomoc otrzyma.

Minister Radziwiłł mówił w październiku 2016, że konieczne jest wprowadzenie takich zabezpieczeń, aby Polska nie stała się Mekką dla ludzi, którzy będą przyjeżdżać z zagranicy, aby tu się leczyć na koszt polskiego podatnika. Więcej na ten temat TUTAJ

opracowała Anna Frankowska

Tagi: kraj, zdrowie, budżet, pap, mz, nfz, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-12-2016

RafiCzyli reforma poprzez zamianę szyldów. A tak naprawdę chodzi o możliwość wywalenia tysięcy osób pracujących w NFZ i oddziałach i obsadzenia własnymi … Czytaj całość

21-12-2016

schnufiNajgorszy minister zdrowia od lat ,przeciez nic nie robi,nie zmienia na lepsze.

21-12-2016

RafiWojewódzkie urzędy zdrowia zamiast wojewódzkich oddziałów nfz? Przecież już od dawna jest coś takiego i są to izby lekarskie

Rozwiń komentarze (11)