Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek od funduszu płac zamiast jednolitego podatku. "Zniknie 16 mln podatników, zostanie milion"

Podatek od funduszu płac zamiast jednolitego podatku. "Zniknie 16 mln podatników, zostanie milion"

Zamiast jednolitego podatku, nad którym pracuje PiS, wprowadźmy podatek od funduszu płac - to propozycja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego pobieranie byłoby o wiele tańsze, a podatnicy nie mogliby go uniknąć - argumentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. - My tu mówimy "weto" - odpowiadają związkowcy.

- Postulujemy podatek od funduszu płac, żeby to przedsiębiorstwa zbiorczo opłacały za pracowników składki i podatki - mówi Cezary Kaźmierczak w rozmowie z money.pl. - To jest system najlepszy, najmniej problematyczny. Bardzo się sprawdził w przypadku tzw. podatku Belki, gdzie banki zbiorczo opłacają podatek od zysków kapitałowych, nikt nie słyszał tam o żadnych przekrętach i nie ma żadnego problemu z tym podatkiem - ocenia Kaźmierczak, komentując pomysł wprowadzenia jednolitego podatku, nad którym pracuje rząd.

Jego zdaniem taki podatek od funduszu płac spowodowałby, że znacznie spadną koszty poboru podatku. - Zniknie 16 mln podatników, zostanie milion i będzie to można bardzo szybko i łatwo kontrolować. Podatek dobry to taki, który każdy może sobie sam obliczyć, jest nie do uniknięcia i tani w poborze. I ten podatek spełnia te warunki - twierdzi Kaźmierczak.

- To jest o tyle niesprawiedliwe, że oznaczałoby obniżkę podatków dla najbogatszych i podwyższenie dla najbiedniejszych, bo to jest podatek liniowy. My zdecydowanie mówimy tu "weto". Biedni zdecydowanie płacą za wysokie podatki w Polsce, bogaci zdecydowanie za niskie. Powinna być większa progresja - zaznacza Piotr Szumlewicz z OPZZ.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
irwin
2016-07-22 11:00
Każde uproszczenie systemu podatkowego utrudnia robienie wałków. Dlatego są tak skomplikowane...
Zygmunt
2016-07-14 13:35
Wracamy do lat 70-80 Brawo PIS już niedaleko do komuny!!!
Anatol
2016-07-14 13:06
Za swojej poprzedniej "działalności" w latach 2005-2007 PiS juz obniżało podatki ........ bogatym.
Pokaż wszystkie komentarze (80)